Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Valentovičov návrh je podľa právnikov protiústavný

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach považujú právnici za protiústavný a jeho ustanovenia podľa nich znamenajú nepriame vyvlastnenie, čo je v rozpore s medzinárodnými zmluvami o ochrane investícií. Vyplýva to z troch nezávislých posudkov, ktoré si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR. ...

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach považujú právnici za protiústavný a jeho ustanovenia podľa nich znamenajú nepriame vyvlastnenie, čo je v rozpore s medzinárodnými zmluvami o ochrane investícií. Vyplýva to z troch nezávislých posudkov, ktoré si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR. "Je nepochopiteľné, že minister Valentovič už po tretíkrát predkladá návrh, ktorý je zároveň v masívnom konflikte s Ústavou SR. Okrem vlastného ideologického presvedčenia, minister nevie verejnosti transparentne a jasne vysvetliť, o aké relevantné právne posudky sa opiera,“ povedal výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach znižuje maximum peňazí, ktoré môže poisťovňa použiť na vlastnú správu, na 3 % z vybraného poistného zo súčasnej úrovne 4 %. Zároveň tiež stanovuje, že kladný hospodársky výsledok môže poisťovňa použiť výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti. "Veríme, že pod takýto právny paškvil sa opätovne odmietne podpísať legislatívna rada vlády SR. Chceme vysloviť presvedčenie, že aj nezávislé právne názory donútia ministra Valentoviča, aby po takmer roku svojho pôsobenia začal riešiť skutočné a nie zástupné problémy svojho rezortu,“ konštatoval prezident ZZP Igor Dorčák. ZZP svoje výhrady zašle ministerstvu v rámci medzirezortného pripomienkového konania.

Tím medzinárodných expertov pod vedením českého právnika Alexandra Bělohlávka skonštatoval, že novela by predstavovala zásah do investície zahraničných investorov v slovenských zdravotných poisťovniach. Znamenalo by to porušenie princípu právnej istoty a ich investície by sa stali ekonomicky bezpredmetnými. "Návrh je úplne účelovo likvidačný," uvádza správa. Ako upozorňuje, prípadný finančný prínos by úplne anulovali záväzky, ktoré by si uplatnili poškodení zahraniční investori. Všetky štyri súkromné zdravotné poisťovne majú zahraničných akcionárov, a to z Holandska, Rakúska a Cypru.

E. Kováč potvrdil, že ak by novela zákona prešla parlamentom v súčasnej podobe, členovia ZZP by začali medzinárodnú arbitráž. "Vychádzajúc z týchto odborných posudkov, akcionári nepochybne podajú medzinárodné žaloby," povedal Kováč.

Stanoviská ústavného právnika Radoslava Procházku a advokátskej kancelárie Buzinger & Partners sa zhodujú v tom, že ministrov návrh novely nie je v súlade s ústavou v otázke ochrany vlastníckeho práva. Kancelária Buzinger & Partners dodáva, že je retroaktívny a ústavne neprípustným spôsobom zasahuje do práva poisťovní podnikať, vlastniť a užívať majetok.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať