Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Hlavnú cenu Dar roka získala 12-ročná Kristína Fraňová

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Hlavnú cenu Dar roka 2006 v kategórii fyzická osoba, ktorú dnes Slovenská humanitná rada (SHR) odovzdala v bratislavskej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca už po dvanásty raz, získala 12-ročná Kristína Fraňová z Trenčína. Porota na čele s Margitou Škrabálkovou zo SHR ju sklenenou plastikou so symbolickými troma ...

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Hlavnú cenu Dar roka 2006 v kategórii fyzická osoba, ktorú dnes Slovenská humanitná rada (SHR) odovzdala v bratislavskej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca už po dvanásty raz, získala 12-ročná Kristína Fraňová z Trenčína. Porota na čele s Margitou Škrabálkovou zo SHR ju sklenenou plastikou so symbolickými troma orieškami ocenila za obetavú pomoc svojej, už zosnulej matke, ktorá podľahla rakovine. V čase jej choroby mala Kristína len jedenásť rokov, pričom varila, prala, upratovala, denne podávala matke 21 druhov liekov, kúpala ju a podobne. "Mama ma často ani nepoznala a trvalo mi aj niekoľko hodín, kým som ju dostala do kúpeľne. Aj preto by som sa raz chcela stať lekárkou a pomáhať takto chorým ľuďom," povedala pri preberaní ceny Kristína. Dievča už aj teraz pomáha ženám s podobným osudom, ktorý postihol jej matku. Je tvárou kampane Nadácie Markíza, čím bojuje za zníženie úmrtnosti žien na rakovinu krčka maternice.

V kategórii právnická osoba putovala hlavná cena Dar roka 2006 do Spoločnosti Profesia, s.r.o., ktorá prevádzkuje internetový portál www.profesia.sk. Firma ju dostala za bezplatné služby na internete, ktorými umožňuje a uľahčuje postihnutým ľuďom prístup k zamestnaniu. Na svojej webovej stránke zároveň začala uverejňovať informácie o schopnostiach, respektíve pracovných obmedzeniach ľudí s konkrétnym postihnutím.

Mimoriadne ocenenie SHR Dar života 2006 patrí 24-ročnému Petrovi Marcinovovi z Bardejova. Jeho život pred desiatimi rokmi zmenila autonehoda, ktorú dvaja jeho kamaráti neprežili. Petrove ťažké zranenia si vyžiadali operáciu hlavy, pričom mal len minimálnu nádej na prežitie. Napriek tomu sa mu o niekoľko rokov neskôr podarilo zachrániť život svojmu otcovi, ktorý musel posledných sedem rokov chodiť dvakrát týždenne na dialýzu. Peter mu daroval jednu svoju obličku. "Práve dnes, v deň získania tejto ceny, je to presne prvé výročie od transplantácie. Vtedy som mal podvedomý strach, ale slovenským lekárom som veril, lebo sú to profesionáli," povedal.

SHR dnes rozdala aj osem titulov Laureát Daru roka 2006. Komisia ich vyhodnotila z celkového množstva 68 prijatých návrhov. Už po deviaty raz si toto ocenenie odniesol Milan Fiľo, ktorý napriek tomu, že nepracuje v treťom sektore, materiálne i finančne neustále pomáha okoliu. Pritom čerpá zo svojich vlastných prostriedkov. Pri preberaní ceny si pomohol slovami predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša: "Dobroty nie je nikdy dosť." Ďalšia cena s tromi orieškami patrí žiakom Špeciálnej základnej a praktickej školy z Bratislavy. Tí sa napriek svojmu vlastnému postihnutiu a slabšiemu sociálnemu zázemiu rozhodli pomôcť deťom žiadateľov o azyl na Slovensku. Počas vlaňajších Vianoc darovali zariadeniu pre utečencov v Gabčíkove sladkosti. Anna Smitková z Trstenej je matkou piatich detí. Titul Laureát Daru roka 2006 dostala za obetavú prácu v prospech detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorým sa zvláda venovať popri vlastných. Anna pre nich pred Vianocami zorganizovala zbierku šatstva, venovala im koláče a pripravila zábavné popoludnie. Študenti Gymnázia Ladislava Sáru 1 v bratislavskej Karlovej Vsi zorganizovali vlani zbierku pre slabozraké a nevidiace deti zo školy na Svrčekovej ulici 6 v Bratislave. Ocenenie im okrem toho patrí i za prípravu vianočných trhov a bazáru pre tieto deti. Rad laureátov v tomto roku rozšíril aj špeciálny pedagóg Dušan Mikulec z Bratislavy. Porota ocenila jeho významný prínos v procese integrácie ťažko zdravotne postihnutých ľudí do spoločnosti. Ivana Štulajtera z Černovej SHR vybrala za dlhoročnú pomoc diabetikom a inak zdravotne postihnutým ľuďom. V neposlednom rade sa dnes uznania dostalo i žiakom Základnej školy na Kalinčiakovej ulici v Bratislave a študentom súkromného gymnázia na Zadunajskej ulici v bratislavskej Petržalke. Žiaci z obidvoch škôl zorganizovali vlani športovo-kultúrne podujatie pre slabozrakých a nevidiacich. Občianske charitatívne združenie Korytnačky v Bratislave si titul Laureát Daru roka 2006 vyslúžilo usporiadaním celoslovenskej detskej výtvarnej súťaže Silný pomáha slabším. "Je povzbudzujúce, že z Daru roka sa stala tradícia, lebo táto cena je pre ľudí, ktorí pomohli človeku v kríze a zmiernili jeho utrpenie," uviedol prezident SHR Ivan Sýkora.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať