Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Moslimské krajiny musia vyvinúť vlastné očkovacie látky

KUALA LUMPUR 14. júna (WEBNOVINY) - Cieľom moslimských krajín je dosiahnuť samostatnosť pri výrobe "halal" očkovacích látok, ktoré nie sú v rozpore s islamom. Uviedli to účastníci konferencie o zdravotníctve, ktorú usporiadala Organizácia islamskej konferencie (OIC) v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur. Malajzijský premiér Abdulláh Ahmad ...

KUALA LUMPUR 14. júna (WEBNOVINY) - Cieľom moslimských krajín je dosiahnuť samostatnosť pri výrobe "halal" očkovacích látok, ktoré nie sú v rozpore s islamom. Uviedli to účastníci konferencie o zdravotníctve, ktorú usporiadala Organizácia islamskej konferencie (OIC) v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur. Malajzijský premiér Abdulláh Ahmad Badáwí, ktorý je predsedom OIC, na konferencii uviedol, že deti v moslimských krajinách sú najviac ohrozené infekčnými chorobami.

"Mnohé z týchto detí trpia takými chorobami ako sú osýpky, malária a respiračné infekcie, čiže chorobami, ktorým sa dá predchádzať," povedal Badáwí. "Smrteľné choroby, ako je obrna, sa v západných krajinách považujú za zlikvidované. Mnohé moslimské deti však vírus obrny naďalej ohrozuje," uviedol. Dodal, že moslimské štáty by sa mali zjednotiť pri vývoji a výrobe očkovacích látok, ktoré sú halal. "Sme presvedčení, že vývoj halal vakcín vytvorí nový základ pre podporu verejného zdravia v moslimských krajinách," dodal.

Látky, ktoré sú podľa islamskej tradície halal, nemôžu byť vyrábané z alkoholu, ošípaných a zvierat, ktoré neboli zabité podľa postupov koránu. Hoci OIC mnohé očkovacie látky pre deti schválila ako halal, konzervatívni islamskí aktivisti tvrdia, že západné vakcíny môžu obsahovať alkohol alebo môžu byť kontaminované látkami, ktoré nie sú halal. Podľa predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) obavy z toho, že očkovacie látky dodané Nigérii v roku 2003 neboli halal, viedli k tomu, že vírus obrny sa znova rozšíril v 27 krajinách, pričom 19 z nich sú členskými štátmi OIC.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať