Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Varujú pred neústavnosťou návrhov ministerstva zdravotníctva

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Predsedníčka Protimonopolného úradu (PMÚ) SR Danica Paroulková podľa stredajšieho vydania denníka SME znova upozornila ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, že návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach môže byť v rozpore s ústavou, medzinárodnými dohodami a aj s programovým vyhlásením vlády. PMÚ nesúhlasí ...

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Predsedníčka Protimonopolného úradu (PMÚ) SR Danica Paroulková podľa stredajšieho vydania denníka SME znova upozornila ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, že návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach môže byť v rozpore s ústavou, medzinárodnými dohodami a aj s programovým vyhlásením vlády. PMÚ nesúhlasí s predloženým návrhom, lebo zdravotné poisťovne za takýchto podmienok môžu opustiť trh, čím vznikne monopol štátneho zdravotného poistenia. Podľa úradu na to doplatia práve poistenci.

Ako uvádza SME, rezort zdravotníctva odôvodňuje svoje návrhy verejným záujmom. PMÚ však žiada, aby prínosy zo zmeny existujúceho zdravotného systému, ako aj verejný záujem boli preukázané, nielen predpokladané. Návrh môže byť podľa úradu v rozpore s ústavným článkom 35, ktorý garantuje každému právo podnikať. "Navrhované odobratie možnosti súkromných zdravotných poisťovní plnohodnotne podnikať a dosahovať zisk priamo koliduje s ústavným právom na podnikanie,“ konštatuje PMÚ.

V pripomienkach podľa denníka SME Paroulková ministra upozorňuje, že Slovensko je signatárom Medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií a poisťovne sa v prípade porušenia svojich práv môžu obrátiť na súdy. PMÚ na záver upozorňuje, že predložený návrh bude mať výrazný vplyv na podnikateľské prostredie, a ministerstvo by malo "s ohľadom na možné súdne spory kvantifikovať výšku nákladov a potrebu finančných prostriedkov“. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v dôvodovej správe naopak tvrdí, že návrh zákona nemá vplyv na verejné financie.

Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach znižuje maximum peňazí, ktoré môže poisťovňa použiť na vlastnú správu, na 3 % z vybraného poistného zo súčasnej úrovne 4 %. Zároveň tiež stanovuje, že kladný hospodársky výsledok môže poisťovňa použiť výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti. Na možnú protiústavnosť a nesúlad s medzinárodnými dohodami upozornili už tri nezávislé analýzy právnikov, ktoré si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní SR. MZ však tvrdí, že o protiústavnosti môže rozhodnúť jedine Ústavný súd SR. Svoju analýzu návrhu zákona odmietlo zverejniť, nakoľko si ju minister objednal ako súkromná osoba.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať