Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Lekári a sestry demonštrovali vo Varšave za vyššie platy

VARŠAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Niekoľko tisíc zdravotných sestier a lekárov protestovalo v utorok vo Varšave za zvýšenie platov od konzervatívnej vlády, ktorá už mesiac čelí štrajku v nemocniciach. Podľa polície sa na demonštrácii v hlavnom meste Poľska zúčastnilo okolo 4500 ľudí požadujúcich "primerané" mzdy. Poľskí štátni zamestnanci v ...

VARŠAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Niekoľko tisíc zdravotných sestier a lekárov protestovalo v utorok vo Varšave za zvýšenie platov od konzervatívnej vlády, ktorá už mesiac čelí štrajku v nemocniciach. Podľa polície sa na demonštrácii v hlavnom meste Poľska zúčastnilo okolo 4500 ľudí požadujúcich "primerané" mzdy. Poľskí štátni zamestnanci v zdravotníctve sú dlhodobo zle platení, podobne ako ich kolegovia v mnohých krajinách bývalého komunistického bloku.

"Demonštrujem tu, pretože z 1100 zlotých (290 eur) mesačne nemôžem uživiť svoje deti," povedala pre agentúru AFP 35-ročná zdravotná sestra Anna Niewczasová z Radomu južne od Varšavy. Keď sprievod prechádzal okolo rezidencie prezidenta Lecha Kaczynského, demonštranti skandovali: "Chceme pracovať, nechceme emigrovať." Podľa poľských zdravotníkov finančné problémy nútia mnohých hľadať si lepšie platenú prácu v rámci Európskej únie, najmä vo Veľkej Británii, Írsku, Dánsku a Švédsku.

Aj keď poľské sestričky nevstúpili do štrajku, členovia odborov lekárov OZZL začali 21. mája časovo neobmedzenú protestnú akciu zamestnancov. Štrajkujúci lekári odmietajú poskytovať iné ako nevyhnutné služby a plniť si administratívne povinnosti. V štrajku je podľa OZZL asi 280 z celkového počtu 608 nemocníc v celom Poľsku. Mnohí lekári sú horšie platení ako zamestnanci bez odborného vzdelania v iných sektoroch. Ich mesačná základná hodinová mzda je 9,9 zlotého (2,62 eura). Upratovačka vo Varšave zarobí 10 až 12 zlotých za hodinu.

Premiér Jaroslaw Kaczynski platové požiadavky lekárov označil za "totálne nereálne". "Nemôžeme minúť všetky naše peniaze na zvýšenie miezd v jedinej profesii," vyhlásil v utorok pre poľský štátny rozhlas. Vláda navrhla každoročné zvýšenie miezd o 15 percent počas nasledujúcich troch rokov, podľa odborov je však rast platov v iných profesiách rýchlejší.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať