Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Užívateľmi marihuany sú predovšetkým mladí muži

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Užívateľmi marihuany sú v súčasnosti mladí ľudia vo veku 15 až 34 rokov, a predovšetkým muži. Toto je jeden zo štatistických údajov, ktoré dnes na tlačovej besede prezentovali pracovníci Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCD) pri Generálnom sekretariáte Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu ...

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Užívateľmi marihuany sú v súčasnosti mladí ľudia vo veku 15 až 34 rokov, a predovšetkým muži. Toto je jeden zo štatistických údajov, ktoré dnes na tlačovej besede prezentovali pracovníci Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCD) pri Generálnom sekretariáte Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog. "Od roku 2004 sa v SR zvyšuje počet tzv. záchytov, teda situácií, pri ktorých polícia našla u mladých ľudí marihuanu," uviedla pracovníčka NMCD Eleonora Kastelová. Ako dodala, marihuana, ktorá sa vyskytuje na našom trhu, má čoraz väčší podiel psychoaktívnej látky THC, najčastejšie je to sedem percent tejto látky.

"V roku 2005 užilo marihuanu aspoň raz na celom svete okolo 165 miliónov ľudí vo veku od 15 do 64 rokov," uviedla pre agentúru SITA koordinátorka NMCD Lucia Kiššová. Takmer štvrtina Európanov vo veku 15 - 64 rokov podľa štatistiky užila marihuanu aspoň raz. Denne alebo takmer denne užíva v Európe marihuanu asi jedno percento ľudí vo veku 15 až 64 rokov.

Tému drog a drogovej závislosti sa Generálny sekretariát (GS) Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog snaží dostať viac do pozornosti médií. Výbor chce k medializácii boja proti drogám využiť aj Medzinárodný deň OSN proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu, ktorý pripadne na 26. júna. "Oslovili sme viac ako 4 000 školských zariadení, ktoré sa môžu pripojiť ku kampani Dňa OSN," povedal riaditeľ GS výboru Blažej Slabý. Podľa neho je z hľadiska protidrogovej politiky efektívne vytvárať protidrogové programy určené pre mladých. "Štát by mal chrániť mladých ľudí, aby neboli zneužívaní vytváraním nejakých závislostí," dodal Slabý. "Cieľom kampane je inšpirovať ľudí a mobilizovať ich v prospech kontroly drog," povedala o celosvetovej kampani E. Kastelová. Podpora kontroly drog sa má sústrediť na zneužívanie drog (určený je na to rok 2007), pestovanie a výrobu drog (rok 2008) a ilegálne obchodovanie s drogami (rok 2009). Logo kampane tvorí trojuholníková žltočierna "dopravná značka" s postavou sediaceho panáčika a heslo "Ovládajú drogy tvoj život, tvoju komunitu? - Žiadne miesto pre drogy." O kampani informuje internetová stránka www. unodc.org .

V minulom roku sa na závislosť od marihuany liečilo na Slovensku 312 ľudí. "Celkove sa v roku 2006 liečilo z drogovej závislosti takmer 2 000 pacientov," doplnila Kastelová. Podľa B. Slabého je SR v porovnaní so štatistikou EÚ pri konzume marihuany na tom lepšia. "Pri amfetamínoch však vedieme spolu s Českom," uviedol Slabý. Marihuana s vysokým obsahom THC sa k nám v súčasnosti dostáva z Maroka. Významnými pestovateľmi canabisu sú aj Gréci, či Albánci. "Musíme sa však pripraviť na nástup kokaínu do EÚ," prognózoval B. Slabý, podľa ktorého by táto droga mohla v budúcnosti ohroziť veľa mladých na Slovensku.

"Máme jednu z najlepších efektivít liečby a jej prístupnosť pre pacientov na svete. Kto sa chce u nás liečiť, môže sa," zhodnotil Slabý možnosti liečby narkomanov v SR. Za rok 2005 sa vynaložilo na liečenie drogovo závislých 70 miliónov korún. Dobré výsledky má Slovensko v prevencii HIV medzi narkomanmi.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať