Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vláda sa podľa SDKÚ-DS cíti byť v zdravotníctve v opozícii

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Vláda sa podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného v zdravotníctve správa, akoby bola stále v opozícii. Ako Novotný uviedol na piatkovej tlačovej besede, vládni predstavitelia stále iba sľubujú, ale sľuby neplnia. Samotný minister Ivan Valentovič si podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša osvojil ...

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Vláda sa podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného v zdravotníctve správa, akoby bola stále v opozícii. Ako Novotný uviedol na piatkovej tlačovej besede, vládni predstavitelia stále iba sľubujú, ale sľuby neplnia. Samotný minister Ivan Valentovič si podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša osvojil túto rétoriku. "Zabudol však, že v zdravotníctve treba aj niečo robiť," poznamenal Janiš. Podľa Novotného sa však tomu nedá čudovať, zadania, ktoré minister dostal od premiéra Roberta Fica, sú totiž nesplniteľné. Podľa predstaviteľov SDKÚ-DS, minister ani vláda nevedia, čo majú robiť.

Ako uviedol Novotný, to málo krokov, ktoré súčasná vláda v zdravotníctve urobila, rezortu len uškodilo. Nová garnitúra zastavila transformáciu zdravotníckych zariadení, zmäkčila rozpočtové pravidlá. "Zneisťuje nemocnice správami o reštrukturalizácii," skonštatoval Novotný. Neistota podľa neho panuje aj u pacientov, ktorí teraz nevedia, či ich nemocnica ostane zachovaná. Novotný nesúhlasí s tým, že by mali zaniknúť úspešné menšie nemocnice, aby tak vláda mohla financovať neustále sa zadlžujúce koncové nemocnice.

Dlh zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa podľa Novotného neustále prehlbuje, ku koncu prvého štvrťroka dosiahol 5,2 mld. Sk a očakáva sa, že ku koncu roka dosiahne 7,6 mld. Sk. Ako Novotný upozornil, okamžite po zmäkčovaní rozpočtových kritérií štátnych nemocníc sa trend znižovania ich dlhu voči Sociálnej poisťovni zvrátil. Od nástupu novej vlády sa tento dlh opäť prehlbuje.

Za jediné zlepšenie, ktoré pocítili pacienti, Novotný označil zrušenie niektorých poplatkov. "Podľa prieskumov verejnej mienky pacienti nepociťujú nijaké zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti," dodal Novotný. Ako upozornil, vláda plánuje zúžiť katalóg zdravotných výkonov, čo bude znamenať, že pacienti si budú priplácať na niektoré výkony zdravotnej starostlivosti. Podľa Novotného tak v konečnom dôsledku zaplatia viac, ako keby ďalej uhrádzali poplatky. Vláda taktiež nesplnila svoj sľub zrušiť ročné zúčtovanie zdravotného poistného v jeho súčasnej forme. Novotný priznal, že predchádzajúca vláda, ktorá zúčtovanie zaviedla, ho spravila príliš komplikovaným. "Minister však mal rok na zjednodušenie, no nespravil to," povedal Novotný.

Situácia sa podľa Novotného výrazne nezlepšila ani vo financovaní zdravotníctva. "Premiér Fico klamal, keď sľúbil zvýšiť platby štátu za svojich poistencov," pripomenul Novotný. Vláda totiž zvýšila platby iba na prvé štyri mesiace tohto roku. "Na budúci rok pritom plánuje zaplatiť za svojich poistencov ešte menej. Výrazne zredukovala tiež kapitálové výdavky," dodal Novotný. Podľa neho taktiež nespomalila tempo nárastu nákladov na lieky. Zníženie dane z pridanej hodnoty na lieky a celoplošné zníženie ich cien Novotný označil za dobrý nápad, ktorý mohol fungovať za predchádzajúcej legislatívy. Vláda však zmenila pravidlá kategorizácie, čím sa pozitívny efekt vytratil a pacienti ho pocítili iba minimálne. Navyše chyby v kategorizácii spôsobili, že ministerstvo porušilo zákon - podľa Novotného v devätnástich kategóriách neexistujú lieky bez doplatku pacienta, aj keď zákon určuje, že v každej skupine musí byť minimálne jeden liek bez doplatku.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať