Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Väčšina ópia sa už spracúva na heroín priamo v Afganistane

KÁBUL 25. júna (WEBNOVINY) - V moderných laboratóriách v Afganistane v súčasnosti spracúvajú až 90 percent ópia na heroín alebo morfium predtým, ako ho prepašujú do celého sveta. V pondelok to v Kábule vyhlásila predstaviteľka Úradu OSN pre drogy a zločinnosť (UNODC) Christina Oguzová s tým, že len pred dvoma rokmi Afganistan vyvážal skoro celú produkciu ...

KÁBUL 25. júna (WEBNOVINY) - V moderných laboratóriách v Afganistane v súčasnosti spracúvajú až 90 percent ópia na heroín alebo morfium predtým, ako ho prepašujú do celého sveta. V pondelok to v Kábule vyhlásila predstaviteľka Úradu OSN pre drogy a zločinnosť (UNODC) Christina Oguzová s tým, že len pred dvoma rokmi Afganistan vyvážal skoro celú produkciu ópia ako surovinu. "Množstvo ópia, ktoré sa spracúva v Afganistane, predstavuje asi 90 percent," povedala. Dodala, že ak niekto prelieta ponad oblasťami produkujúcimi ópium, "môže vidieť malé ohne a dym v horách". "To sú heroínové laboratóriá," uviedla.

Afganistan produkuje až 92 percent celkového množstva heroínu vo svete napriek snahám svetového spoločenstva o zlikvidovanie makových polí. Ročný príjem z predaja drog podľa Oguzovej predstavuje vyše troch miliárd dolárov, pričom tieto peniaze sa používajú na financovanie Talibanom vedeného povstania proti koaličným jednotkám. "Proti drogám a povstaniu treba bojovať súčasne," konštatovala. Minulý rok Afganistan vyprodukoval rekordných 6000 ton ópia, tohtoročná úroda môže byť podľa Oguzovej ešte vyššia.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať