Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zmeny v pohotovostiach podľa SLK boli nedomyslené

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Poskytovatelia lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) nevedia, ako majú postupovať od 1. júla. Zmeny, ktoré priniesla poslanecká novela zákona o zdravotnej starostlivosti, označili predstavitelia Slovenskej lekárskej komory (SLK) za nedomyslené. Podľa právnej úpravy platnej od nedele by totiž LSPP mala byť každý deň ...

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Poskytovatelia lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) nevedia, ako majú postupovať od 1. júla. Zmeny, ktoré priniesla poslanecká novela zákona o zdravotnej starostlivosti, označili predstavitelia Slovenskej lekárskej komory (SLK) za nedomyslené. Podľa právnej úpravy platnej od nedele by totiž LSPP mala byť každý deň v inej ambulancii a v súčasných pohotovostných ambulanciách by nesmeli slúžiť lekári z iných ambulancií.

Ako na tlačovej besede vysvetlil viceprezident SLK Peter Olajoš, novela zákona stanovila, že tzv. samostatná zdravotnícka prax nie je poskytovanie LSPP. Znamená to, že v pohotovostných ambulanciách nebudú môcť od nedele slúžiť lekári, ktorí majú povolenie na činnosť inde ako v pohotovostnej ambulancii, resp. nepracujú pre poskytovateľa, ktorý LSPP prevádzkuje. Zároveň však novela určila, že LSPP musí poskytovať každý všeobecný lekár, resp. stomatológ. Služby má rozpisom určovať samosprávny kraj. Ak sa bude litera zákona dodržiavať, službukonajúci lekári budú musieť mať pohotovosť vo vlastnej ambulancii. LSPP teda bude každý deň inde.

Olajoš zdôraznil, že o tomto probléme informoval koaličných aj opozičných poslancov ešte pred schválením novely, no bez účinku. Parlament novelu schválil s platnosťou od 1. júla, čo podľa Olajoša prináša ďalší problém, a to s dovolenkami. "Vyšší územný celok nemá prehľad, ktorý lekár je na dovolenke. Môže sa preto stať, že ho zapíše do rozpisu napríklad na 2. júla, zatiaľ čo on je už preč," skonštatoval Olajoš. Samotné VÚC podľa neho nevedia, čo majú robiť. Niektoré preto ostanú pri doterajšom systéme, ďalšie čakajú na pokyny z ministerstva zdravotníctva a niektoré budú striktne dodržiavať literu zákona.

Ďalší problém čaká návštevnú službu - prípady, kedy lekár príde za pacientom. Nová úprava ju totiž nijako nedefinuje. Ako Olajoš upozornil, v súčasnosti neexistuje ani pohotovostná služba lekární. "Na celom Slovensku fungujú iba tri lekárne s non-stop prevádzkou. Tie však pracujú systémom trojzmenných prevádzok, nie pohotovostnej služby," dodal Olajoš.

LSPP bola podľa člena Rady SLK Vlastimila Kapcáta vždy problematická a nedofinancovaná. Viac peňazí nepriniesla ani nová úprava. Paušálna platba sa totiž počíta podľa počtu obyvateľov v spádovej oblasti LSPP, pričom za každého obyvateľa dostane prevádzkovateľ najviac 50 halierov. Z tejto sumy sa podľa Kapcáta nedajú platiť lieky, zdravotná sestra a prevádzkové náklady. Odmena lekára sa odvíja od množstva pacientov, ktorí LSPP navštívia. V prípade niektorých regiónov s redším osídlením sa preto môže stať, že pohotovosť ošetrí jedného či dvoch pacientov. Lekár si tak zarobí nie viac ako 30 Sk na hodinu. "Poľnohospodárske družstvo v Dvoroch nad Žitavou hľadá zberačov čerešní, pričom im platí 60 Sk na hodinu," komentoval Olajoš.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať