Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

ÚDZS navrhuje vylepšiť zdravotnícku legislatívu

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Zdravotné poisťovne vlani vykázali príjmy vo výške 85,8 mld. Sk, no ich reálne príjmy dosiahli len 79,5 mld. Sk. Ako na tlačovej besede uviedol predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič, rozpor medzi účtovníctvom a realitou spôsobilo to, že výsledok prerozdelenia poisťovne vykazovali ...

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Zdravotné poisťovne vlani vykázali príjmy vo výške 85,8 mld. Sk, no ich reálne príjmy dosiahli len 79,5 mld. Sk. Ako na tlačovej besede uviedol predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič, rozpor medzi účtovníctvom a realitou spôsobilo to, že výsledok prerozdelenia poisťovne vykazovali ako výdavky. ÚDZS preto navrhne upraviť legislatívu tak, aby účtovníctvo zdravotných poisťovní odrážalo reálny stav. Ďalším návrhom ÚDZS je, aby pokuty, ktoré úrad vyberie, neboli príjmom rozpočtu, ale sa vracali naspäť do zdravotníctva.

Podľa Demoviča by sa tiež mal prehodnotiť systém vykazovania platobnej schopnosti poisťovní, upraviť tvorba opravných položiek a prepracovať mechanizmus prerozdeľovania tak, aby odrážal aj vysoko nákladových poistencov. ÚDZS by tiež privítal posilnenie kompetencií v oblasti dohľadu a dozoru nad všetkými účastníkmi systému, teda vrátane poistencov a platiteľov poistného.

Predseda ÚDZS opakovane upozornil na nerovnovážny stav, keď zdravotné poisťovne majú povinnosť uzatvárať zmluvy s lekármi, no poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nemusia uzatvárať zmluvy s poisťovňami. "To môže ohroziť zabezpečenie verejnej minimálnej siete poskytovateľov," upozornil Demovič. Podľa neho by ÚDZS mohol získať kompetenciu sprostredkovateľa v dohodovacom konaní v prípade, že sa poskytovateľ bráni navrhnutým podmienkam. "Je logické, že poskytovateľ chce mať čo najvyššie ohodnotenie a poisťovňa podľa zákona nesmie vytvárať dlh," komentoval Demovič.

ÚDZS zapracoval svoje návrhy na zlepšenie legislatívy do správy o svojej činnosti, ktorú v stredu prerokovala vláda. "Odpoveď sme zatiaľ nedostali, no nebudeme čakať na iniciatívu vlády, sami začneme rokovania o tom, ako ďalej," povedal Demovič.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať