Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vedci našli prepojenie medzi stresom a obezitou

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Snívali ste niekedy o tom, že sa zbavíte tuku na bruchu a posilníte svoje prsia bez zásahu plastického chirurga? Podľa medzinárodnej štúdie zverejnenej v nedeľu sa táto fantázia už čoskoro môže stať realitou. Podľa štúdie, ktorá sa objavila v internetovej verzii časopisu Nature Medicine, by nová metóda mohla zaznamenať ...

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Snívali ste niekedy o tom, že sa zbavíte tuku na bruchu a posilníte svoje prsia bez zásahu plastického chirurga? Podľa medzinárodnej štúdie zverejnenej v nedeľu sa táto fantázia už čoskoro môže stať realitou. Podľa štúdie, ktorá sa objavila v internetovej verzii časopisu Nature Medicine, by nová metóda mohla zaznamenať "revolúciu v ľudskej plastickej a rekonštrukčnej chirurgii a liečení chorôb spojených s obezitou". V štúdii americkí, austrálski a slovenskí vedci popisujú mechanizmus, pri ktorom stres aktivuje naberanie hmotnosti u myší. Ovplyvňovaním tohto procesu vedci dokážu selektívne pridať tuk sledovaným subjektom. "Neverili sme tomu, že ovplyvňovanie tuku je možné, no množstvo rozdielnych experimentov počas štyroch rokov dokázalo, že to možné je, teda aspoň u myší," uviedla jedna z autoriek štúdie a profesorka na Georgetown University Medical Center vo Washingtone Zofia Zukowska. "Veríme, že tieto zistenia by mohli viesť ku kontrole metabolického syndrómu. Zníženie tuku v brušnej dutine u myší, ktoré sme sledovali, zredukoval i tuk v ich pečeniach a svaloch a pomohol kontrolovať odolnosť voči inzulínu, neznášanlivosť glukózy, krvný tlak a zápaly," dodala.

Vedci skúmali, akým spôsobom si vystresované a pokojné myši pri rôznom stravovaní akumulujú a ukladajú tuk. Zistili, že vystresované myši s vysokokalorickou stravou pribrali dvojnásobne viac ako nestresované myši s rovnakou stravou. "Už vyše desiatich rokov vieme, že existuje priame prepojenie medzi chronickým stresom a obezitou," uviedol profesor Herbert Herzog z Garvan Institute of Medical Research v austrálskom Sydney. "Teraz sme objavili konkrétny spôsob alebo reťaz molekulárnych procesov, ktoré spájajú stres s obezitou," dodal. Vedci zistili, že tak prenosové chemické zlúčeniny (neurotransmitery - neuropeptid Y alebo NPY) ako aj receptory (neuropeptid Y2 alebo Y2R) sa počas stresu aktivujú a vedú u myší k obezite a metabolickému syndrómu. Po vstreknutí blokátorov Y2R do brušného tuku sa vedcom podarilo dostať obezitu aj metabolické poruchy pod kontrolu. Na svete žije viac ako 300 miliónov obéznych ľudí a ďalších 800 miliónov má nadváhu. Aj preto sa stále viac vedcov venuje výskumu a riešeniu tohto novodobého fenoménu. Podľa vedcov by sa kontrolované odbúravanie tuku dalo využiť pri kozmetických rekonštrukciách.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať