Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Podľa MZ chcú poisťovne profitovať z verejných zdrojov

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nesúhlasí s vyjadreniami Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR, ktoré kritizuje navrhovanú novelu zákona o zdravotných poisťovniach. "ZZP rúškom snahy o údajné benefity pre občana zakrýva svoje úsilie o to, aby úzka skupina ľudí neprišla o možnosť profitovať z prostriedkov nás ...

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nesúhlasí s vyjadreniami Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR, ktoré kritizuje navrhovanú novelu zákona o zdravotných poisťovniach. "ZZP rúškom snahy o údajné benefity pre občana zakrýva svoje úsilie o to, aby úzka skupina ľudí neprišla o možnosť profitovať z prostriedkov nás všetkých, teda zo zdrojov verejného zdravotného poistenia," uviedla hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.

ZZP v pondelok upozornilo na výsledky pripomienkového konania k návrhu novely, podľa ktorých samotné ministerstvá a ďalšie štátne inštitúcie upozorňujú na riziko protiústavnosti a spochybňujú verejný záujem navrhovaných zmien. MZ je však naďalej presvedčené o správnosti svojich krokov. "Presviedča nás o tom aj čoraz viac petičných hárkov, ktoré sa na MZ dostávajú. V nich občania podporujú ministra, vyslovujú svoj súhlas s tým, aby na Slovensku existovala iba jedna zdravotná poisťovňa, ktorej hospodárenie a nakladanie s verejnými financiami bude kontrolovať štát. K 9. júlu takýmto spôsobom vyjadrilo tejto zmene podporu 6 042 občanov, ďalšie petičné hárky neustále prichádzajú," zdôraznila Balázsiková.

MZ odôvodňuje svoje kroky tým, že podľa článku 40 Ústavy SR má každý právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon. "Toto právo patrí medzi sociálne práva občana. Aj v členských štátoch Európskej únie sú obdobné práva súčasťou sociálnych systémov. MZ je rozhodnuté dôsledne napĺňať toto právo. Naším cieľom je sprehľadniť a efektívne využívať finančné toky z verejných zdrojov a platieb občanov. Politická opozícia zneužíva vo svojej argumentácii zložitosť tejto problematiky a dezinformuje občanov svojimi dezinterpretáciami legislatívy a katastrofickými scenármi založenými na fabuláciách vedenia ZZP," uzavrela Balázsiková.

Návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach by sa v utorok mala zaoberať Legislatívna rada vlády. Novelou chce MZ okrem iného znížiť objem prostriedkov, ktoré môžu poisťovne použiť na vlastnú správu, a stanoviť im povinnosť použiť kladný výsledok hospodárenia na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Pripomienkové konanie k návrhu podľa ZZP potvrdilo vysoké riziko protiústavnosti, ako aj riziko porušenia medzinárodných zmlúv. Okrem postojov ZZP a troch nezávislých advokátskych kancelárií, predložili závažné pripomienky k návrhu novely aj ministerstvá financií a spravodlivosti, Protimonopolný úrad SR a Odbor aproximácie práva Úradu vlády SR. Podľa ich pripomienok hrozí rozpor s Ústavou SR a s princípom právnej istoty. Hrozí tiež nepriame vyvlastnenie a podstatné znehodnotenie zahraničných investícií, obmedzenie vlastníckeho práva a porušenie ochrany zahraničných investícií podľa dvojstranných dohôd o vzájomnej ochrane investícií.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.