Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Belohorská vystúpila na onkologickej konferencii

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Europoslankyňa Irena Belohorská vystúpila na konferencii Európskej onkologickej spoločnosti (ESMO - European Society for Medical Oncology), ktorá sa v uplynulých dňoch konala vo švajčiarskom Lugane. Prvý príspevok na tému "Starostlivosť o pacientov chorých na rakovinu v Európe" predniesla v rámci plenárneho ...

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Europoslankyňa Irena Belohorská vystúpila na konferencii Európskej onkologickej spoločnosti (ESMO - European Society for Medical Oncology), ktorá sa v uplynulých dňoch konala vo švajčiarskom Lugane. Prvý príspevok na tému "Starostlivosť o pacientov chorých na rakovinu v Európe" predniesla v rámci plenárneho zasadnutia. Podľa Belohorskej, ak chcú byť členské štáty Európskej únie (EÚ) úspešné pri znižovaní miery úmrtnosti na rakovinu, musia sa zamerať na organizovaný skríning. Dôležitosť hovoriť o skríningu a realizovať ho spočíva v tom, že rakovina je aktuálne druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. Každý deň niektorému z jej typov podľahne 3 185 Európanov a počet ochorení narastá. V roku 2006 bolo diagnostikovaných 3,2 miliónov nových prípadov, čo je v porovnaní s rokom 2004 o 300-tisíc viac.

Keďže zdravotníctvo je stále v kompetencií členských štátov, EÚ môže vydávať len odporúčania, v skutočnosti ale nedisponuje žiadnymi reálnymi nástrojmi na implementáciu skríningových programov. "Ministri zdravotníctva sa pravidelne stretávajú v Bruseli na zasadnutiach Rady, dohodnú určité ciele, ktoré by sa mali dosiahnuť, ale chýba skutočná vynútiteľnosť takýchto výstupov zasadnutí," povedala europoslankyňa. Ani počet národných programov nie je postačujúci. Napríklad iba sedem členských štátov EÚ má národné programy skríningového vyšetrenia na rakovinu krčka maternice a to i napriek tomu, že takéto vyšetrenie môže znížiť chorobnosť až o 80 percent. "EÚ sa musí zamerať na prevenciu a to nielen z dôvodu medicínskeho, ale aj z ekonomických dôvodov. Skríning je lacnejší než liečba, ktorá je v prípade rakoviny veľmi nákladná," dodala Belohorská, pričom zdôraznila, aké veľké sú rozdiely medzi členskými krajinami EÚ. Slovenská pacientka s rakovinou prsníka má podľa nej o 30 percent nižšiu šancu na prežitie ako pacientka vo Švédsku. Každý obyvateľ EÚ musí mať podľa nej právo na rovnaký prístup k prevencii, ale aj k moderným liečebným postupom, preto je súčasný stav neakceptovateľný.

Vo svojom druhom príspevku k téme "Čo môžu dosiahnuť združenia pacientov?" konštatovala, že sú skutočne dôležitým prvkom pri vytváraní európskej legislatívy. Existuje však veľa združení pacientov, ktoré oslovujú politikov, no nie sú zjednotené a takýto prístup nie je pre politika nápomocný. "Je nevyhnutné, aby združenia pacientov boli v kontakte nielen s politikmi, ale aj lekármi a zdravotnými pracovníkmi. Tieto tri zložky - lekári, pacienti a tvorcovia legislatívy, musia byť zložkami jediného systému, kde jedna nemôže efektívne pracovať bez prispenia druhej," povedala.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať