Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Počet žien, ktoré sa chcú chrániť voči HPV, je mizivý

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Hoci na Slovensku je 900-tisíc žien, ktorým vo zvýšenej miere hrozí rakovina krčka maternice (RKM), slovenské lekárne si objednali iba 1988 vakcín, ktoré dokážu zabrániť vzniku tohto ochorenia a už prestali objednávať. Keďže jednu kompletnú vakcináciu tvoria tri dávky účinnej látky, slovenské lekárne disponujú vakcínami ...

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Hoci na Slovensku je 900-tisíc žien, ktorým vo zvýšenej miere hrozí rakovina krčka maternice (RKM), slovenské lekárne si objednali iba 1988 vakcín, ktoré dokážu zabrániť vzniku tohto ochorenia a už prestali objednávať. Keďže jednu kompletnú vakcináciu tvoria tri dávky účinnej látky, slovenské lekárne disponujú vakcínami iba pre približne 600 žien. Očkovanie štvorvalentnou preventívnou očkovacou vakcínou Silgard je pritom jedinou možnosťou ako predísť vzniku RKM. Práve toto ochorenie postihuje hlavne mladé ženy, o čom svedčí zistenie, že priemerný vek žien s diagnostikovanou RKM sa pohybuje okolo 35 až 45 rokov. Pre mnohé ženy je prekážkou cena - 15-tisíc za kompletnú vakcináciu. Faktom ale je, že podľa klinických štúdií pomohla práve táto vakcína zabrániť vzniku v 100 percentách prípadov ochorenia u
zaočkovaných žien. Útočí totiž priamo na príčinu vzniku ochorenia - ľudský papilomavírus (HPV) a chráni pred štyrmi typmi tohto vírusu - 6, 11, 16 a 18. Tieto spolu spôsobujú až 70 percent prípadov RKM. Vakcína je určená pre dievčatá a mladé ženy vo veku od 9 do 26 rokov. Neznamená to ale, že nemôže pôsobiť aj v iných vekových kategóriách.
Najviac žien sa vírusom infikuje do 25 roku života. Viac ako tretina dievčat sa dokonca nakazí do roka od prvého sexuálneho styku. A hoci sa
pravdepodobnosť nákazy týmto vírusom zvyšuje v súvislosti s promiskuitou, neplatí, že dievča, alebo žena, ktorá pohlavne žije iba s jedným partnerom sa nemôže nakaziť práve od neho. Prenosu vírusu HPV sa nedá zabrániť ani použitím prezervatívu. Póry v latexe sú totiž väčšie než samotný vírus a ten ľahko prenikne cez materiál. Infekcia sa navyše nešíri len pohlavným stykom, ale aj kontaktom kože v oblasti konečníka a vonkajších pohlavných orgánov. Okrem RKM spôsobuje HPV aj rakovinu vulvy, vagíny a ústnej dutiny. Nebezpečný je aj pre mužov. Zistilo sa napríklad, že 90 percent nádorov konečníka sa spája práve s vírusom HPV, ktorý má zároveň na svedomí 40 percent prípadov rakoviny penisu.
Vakcínu Silgard preto Európska únia schválila aj pre chlapcov do 15 rokov. Počas života sa totiž aspoň raz vírusom HPV infikuje minimálne polovica
sexuálne aktívnych ľudí.
Situáciu by mohli čiastočne zlepšiť pravidelné gynekologické prehliadky (skríning). Aj keď je v SR zavedený skríningový program, každých 44 hodín zomrie na Slovensku jedna žena práve na RKM. Zarážajúce je, že za posledných štyridsať rokov sa na tomto čísle nič nezmenilo i keď medicína v oblasti prevencie aj liečby veľmi pokročila. Problémom je, že tento dôležitý prostriedok sekundárnej prevencie, ktorý pomáha zachytiť predrakovinové stavy na krčku maternice, absolvuje ročne iba 17 percent slovenských žien. A to i napriek tomu, že vyšetrenie je plne hradené zdravotnými poisťovňami. Riziko vzniku karcinómu na krčku maternice je pritom u žien, zanedbávajúcich skríning, až päťkrát vyššie.
Ďalším problémom je vyhodnocovanie výsledkov cytologických vyšetrení. Ani odborníci si totiž nemusia predrakovinové stavy vždy všimnúť. Preto je dôležité absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku (jej súčasťou je aj vyšetrenie prsníkov), a to každý rok. Skríning teda neslúži ako prevencia pred vznikom ochorenia, pri včasnom zistení infekcie niektorým zo štyroch typov HPV (6, 11, 16, 18) však môže usmerniť lekára a v konečnom dôsledku toto zistenie môže zachrániť život. Ak by sa ale súčasný stav prevencie nezlepšil, asi o 50 rokov by mohlo toto ochorenie napádať dvojnásobné množstvo žien ako v súčasnosti. Platí preto, že hoci rutinu nemá zrejme rád nikto, pravidelné návštevy u gynekológa by mali byť rutinou pre každú ženu od 20. rokov, resp. od začiatku jej pohlavného života. V opačnom prípade sa môže stať, že RKM bude ako aj dnes treťou najčastejšou príčinou smrti u žien od 15 do 45 rokov.
Vedci a lekári dnes poznajú vyše sto typov ľudského papilomavírusu (HPV). Niektoré typy spôsobujú bežné bradavice na rukách a chodidlách, väčšina typov sa neprejavuje vôbec. Približne 30 typov HPV postihuje oblasť genitálií, štyri z nich môžu viesť k RKM, abnormálnym bunkám krčka maternice a genitálnym bradaviciam. Proces premeny abnormálnych buniek na rakovinové môže trvať niekoľko rokov, niekedy tento proces trvá iba rok. Hlavný spôsob diagnostikovania RKM je PAP test (Papanicolaouov ster). Jeho výsledky môžu pomôcť lekárom rozhodnúť, či je potrebné ďalšie vyšetrenie - biopsia alebo HPV DNA test.
Celosvetovo je RKM druhým najčastejším typom rakoviny u žien. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje RKM aktuálne dva milióny žien. Každoročne je diagnostikovaných 490 000 nových prípadov, čo je viac ako 1 350 nových prípadov denne. V SR na RKM každoročne ochorie asi 500 žien.
Viac informácií na www.hpv.sk alebo na infolinke 0907 465 499.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať