Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SLÚŠ nesúhlasí s Valentovičovým návrhom

KOŠICE 11. júla (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý predložil minister Ivan Valentovič. "Spôsob likvidácie zdravotných poisťovní, pripravený ministrom a odporučený legislatívnou radou vlády na schválenie, naznačuje koniec skutočnej demokracie na Slovensku," ...

KOŠICE 11. júla (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý predložil minister Ivan Valentovič. "Spôsob likvidácie zdravotných poisťovní, pripravený ministrom a odporučený legislatívnou radou vlády na schválenie, naznačuje koniec skutočnej demokracie na Slovensku," konštatuje sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol prezident SLÚŠ Andrej Janco.

Ako Janco pripomenul, koncom mája zástupcovia SLÚŠ odovzdali na ministerstve zdravotníctva petičné hárky s podpismi takmer 6 tis. občanov, ktorí okrem iného žiadali zachovanie plurality zdravotných poisťovní a možnosti slobodnej voľby zdravotnej poisťovne. "Ministerstvo zdravotníctva v zákonnej lehote nedalo občanom žiadnu odpoveď," dodal Janco. Ministerstvo zdravotníctva pritom oznámilo, že má k dispozícii petíciu s vyše 6 tis. podpismi, v ktorých signatári žiadajú zavedenie jednej zdravotnej poisťovne.

Novela zákona podľa SLÚŠ smeruje k jednej zdravotnej poisťovni, nepriamo oberá o práva pacientov aj poskytovateľov a umožňuje nedostatočnú kontrolu hospodárenia s financiami v zdravotníctve. Podľa názoru únie otázka zámerného porušenia medzinárodných zmlúv a Ústavy SR predstavuje riziko, že za to zaplatia ľudia odkázaní na verejné financie a všetci, čo prispievajú svojimi odvodmi do verejných zdrojov. "Dôchodcovia, školy, sociálne odkázaní, zdravotníci a všetci občania nedostanú financie, ktoré by boli inak určené pre nich, aby pykali za zámerné chyby a aroganciu niektorých politikov," vyhlásil Janco.

Novelou chce ministerstvo zdravotníctva okrem iného znížiť objem prostriedkov, ktoré môžu poisťovne použiť na vlastnú správu, a stanoviť im povinnosť použiť kladný výsledok hospodárenia na úhradu zdravotnej starostlivosti. Viaceré štátne inštitúcie v pripomienkovom konaní upozornili na možný rozpor novely s Ústavou SR a medzinárodnými dohodami. Proti novele vystupujú súkromné zdravotné poisťovne, ktoré avizovali, že v prípade schválenia novely budú SR žalovať za spôsobené škody, predbežne vyčíslené na 30 mld. Sk. Novelu v utorok odsúhlasila Legislatívna rada vlády a kabinet by sa ňou mal zaoberať v septembri. "Politici za svoje činy neponesú hmotnú zodpovednosť, ale morálnej zodpovednosti sa nijako nezbavia. Možno si to niektorí poslanci uvedomia pred hlasovaním o zdravotníckych zákonoch napriek tomu, že voľby ešte nie sú za dverami,“ uzavrel Janco.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať