Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Antikoncepcia pri prvom sexe je čoraz bežnejšia

BRATISLAVA 13. júla (WEWBNOVINY) - Stále viac mladých ľudí používa pri prvom pohlavnom styku antikoncepciu. Vyplýva to zo štúdie The 2007 Face of Global Sex, ktorá ukazuje, že ak mladí ľudia začínajú sexuálne žiť do 17. roku života, s veľkou pravdepodobnosťou použijú antikoncepciu. Od 18. roku ju však používajú striedmejšie. Hoci počet ľudí súložiacich ...

BRATISLAVA 13. júla (WEWBNOVINY) - Stále viac mladých ľudí používa pri prvom pohlavnom styku antikoncepciu. Vyplýva to zo štúdie The 2007 Face of Global Sex, ktorá ukazuje, že ak mladí ľudia začínajú sexuálne žiť do 17. roku života, s veľkou pravdepodobnosťou použijú antikoncepciu. Od

18. roku ju však používajú striedmejšie. Hoci počet ľudí súložiacich bez ochrany klesá, podľa štúdie naďalej traja z desiatich opýtaných respondentov nepoužili pri svojom prvom sexe žiadnu z antikoncepčných metód.

Zo záverov vyplýva, že až osemkrát viac dnešných mladých ľudí (vo veku od 16 do 19 rokov) použije pri prvom sexuálnom styku antikoncepciu než to bolo pred rokmi v generácii dnešných 65-ročných. Faktom však je, že v minulosti sa začínalo pohlavne žiť neskôr, ľudia nemali takú vedomosť o hrozbe pohlavných ochorení ako dnes a tiež mali menšie možnosti využívania antikoncepcie.

Ukázalo sa aj to, že pri prvom pohlavnom styku sú opatrnejšie ženy. Antikoncepciu pri ňom používajú o štvrtinu častejšie než muži. Platí to aj u ľudí s vyšším vzdelaním. Medzi faktory, ovplyvňujúce ľudí v používaní antikoncepcie, patria pohlavie, vek, príjem, výchova, vek prvej sexuálnej skúsenosti, plánovanie prvého sexu, status vzťahu, pripravenosť na prvý pohlavný styk a nevynútený sex. Ukázalo sa aj, že okolnosti ako vynútený sexuálny styk, alkohol, strach z pohlavne prenosných chorôb či tehotenstvo, nie sú rozhodujúcimi faktormi, ktoré použitie antikoncepcie pri prvom sexe ovplyvňujú.

Štúdia realizovaná v rámci aktivít Durex Network odkryla význam rodiny v osvete použitia antikoncepcie. Antikoncepciu používajú skôr jedinci, ktorí sa o sexe a sexuálnom zdraví rozprávajú so svojimi rodičmi, resp. inými členmi rodiny a partnermi otvorene. Rovnako, títo sa cítia byť na prvý sexuálny styk pripravení.

"Viac ako 52 miliónov neplánovaných tehotenstiev, 40 miliónov HIV pozitívnych ľudí na celom svete a 345 miliónov nových prípadov pohlavne prenosných chorôb každý rok nasvedčuje, že naša cesta osvety sa nekončí," povedal pri zverejnení výsledkov správy za rok 2007 viceprezident Durex Network Peter Roach. Ako dodal, "získané dáta pomôžu nájsť opatrenia prostredníctvom ktorých povzbudíme ľudí k väčšej prevencii. Pochopenie týchto okolností je zásadné pre čo najúspešnejšie adresovanie aktivít zameraných na zdravie a osvetu ľudí o nepretržitom používaní niektorej z foriem antikoncepcie".

SITa

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.