Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V sobotu 106 kolapsov, o 15 menej ako v piatok

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - V sobotu zaznamenali zdravotníci medzi 10:00 a 15:00 na celom Slovensku 106 kolapsov. Je to o 15 prípadov menej ako v piatok, kedy padol absolútny teplotný rekord - vyše 40 stupňov Celzia. Pre agentúru SITA to povedal Jaroslav Sahul z Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby SR. Spolu dnes zdravotníci zasahovali ...

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - V sobotu zaznamenali zdravotníci medzi 10:00 a 15:00 na celom Slovensku 106 kolapsov. Je to o 15 prípadov menej ako v piatok, kedy padol absolútny teplotný rekord - vyše 40 stupňov Celzia. Pre agentúru SITA to povedal Jaroslav Sahul z Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby SR. Spolu dnes zdravotníci zasahovali v 459 prípadoch, v piatok mali medzi 10:00 a 15:00 504 výjazdov a vo štvrtok 444.

V Bratislavskom kraji zaznamenali 10 kolapsov z celkového počtu 51 výjazdov, v Trnavskom štyri kolapsy z 52 výjazdov. V Nitrianskom kraji zdravotníci zasahovali pri 60 výjazdoch, z toho bolo 18 kolapsových stavov, v Trenčianskom kraji bolo zo 46 výjazdov 18 kolapsových stavov. V Banskobystrickom kraji prišlo zle z tepla siedmim ľuďom z 58 prípadov, v Žilinskom kraji 16 zo 75 výjazdov zdravotníkov, v Prešovskom kraji 18 zo 59 prípadov a v Košickom kraji 15 zo 58 prípadov. Zdravotníci sledujú počty kolapsov z tepla od 15. júla. Počítajú výjazdy v najhorúcejšom čase medzi 10:00 a 15.00.

Úrad verejného zdravotníctva priebežne upozorňuje, že tepelná záťaž môže viesť k nižšej výkonnosti, vyššej únave a spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi až zvracaním. Počas teplých dní treba dodržiavať pitný režim. Dospelí by mali počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov, ideálna je obyčajná voda. Nápoje by sa mali piť pravidelne v menších dávkach a vhodnejšie sú vlažné. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Strava v horúčavách má byť ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou a dostatkom výživných látok. Mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy. Pozor si treba dávať aj na opaľovanie. Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. Od 10:00 do 16:00 je lepšie zdržiavať sa v tieni a používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením. Počas extrémnych horúčav pomôže aj vzdušné oblečenie a pokrývky hlavy, ktoré chránia pred úpalom. V miestnostiach je vhodné používať žalúzie, rolety alebo závesy a vetrať. Starší a chronicky chorí ľudia by mali zároveň obmedziť aj svoje aktivity a z domovov vychádzať, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať