Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Piercing i tetovanie môžu preniesť hepatitídu B

KOŠICE 23. júla (WEBNOVINY) - Hepatitída typu B sa prenáša krvou a človek sa týmto vírusovým ochorením môže okrem iného nakaziť vnútrožilovým podávaním drog, ale aj pri tetovaní alebo piercingu "Chcel by som varovať pred takýmto skrášľovaním, hlavne ak sa robí niekde pri mori alebo na ulici počas dovoleniek a pobyte v cudzine. Pri výbere kozmetických ...

KOŠICE 23. júla (WEBNOVINY) - Hepatitída typu B sa prenáša krvou a človek sa týmto vírusovým ochorením môže okrem iného nakaziť vnútrožilovým podávaním drog, ale aj pri tetovaní alebo piercingu "Chcel by som varovať pred takýmto skrášľovaním, hlavne ak sa robí niekde pri mori alebo na ulici počas dovoleniek a pobyte v cudzine. Pri výbere kozmetických salónov, v ktorých tetovanie alebo piercing robia, treba byť veľmi opatrní. Netreba podceňovať riziko použitia nesterilných ihiel," zdôrazňuje prednosta Kliniky pre infekčné choroby Fakultnej nemocnice (FNLP) Košice Ivan Schréter, ktorý tiež odporúča očkovanie proti hepatitíde.

O život mladej ženy s hepatitídou typu B bojovali niekoľko uplynulých dní na tejto klinike. Osemnásťročné dievča z okresu Revúca previezli do košickej FNLP z okresnej nemocnice vo veľmi ťažkom, kritickom stave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, vďaka intenzívnej liečbe sa podarilo stav pacientky zvládnuť a 18-ročná dievčina sa zanedlho bude môcť vrátiť do normálneho života. Podľa prednostu Schrétera práve v tomto prípade prichádza do úvahy ako možná príčina nákazy nedávno urobený piercing alebo tetovanie, ktoré si dala urobiť dievčina.

Hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová uviedla, že s hepatitídou typu B sa zdravotníci stretávajú hlavne mladých ľudí. "Do roka liečime na infekčnej klinike FNLP niekoľko závažných stavov, pritom by sa tomu dalo predísť očkovaním. Dnes sa už povinne očkujú všetci novorodenci (od roku 1998) a tiež adolescenti v jedenástom roku života (od r. 2004). Práve u mladých ľudí bol pozorovaný v ostatných rokoch najväčší výskyt hepatitídy typu B," uviedla Oravcová.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať