Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nové lieky predĺžia život ľuďom nakazeným HIV

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Nové antiretrovirálne lieky môžu zvýšiť dĺžku života ľudí s vírusom HIV. Oznámil to dnes predseda austrálskej konferencie boja proti HIV/AIDS Michael Lederman. Podľa Ledermana, ktorý lieči pacientov chorých na AIDS viac ako 20 rokov, môžu byť nové lieky začiatkom konca epidémie. "Kým dĺžka života človeka nakazeného ...

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Nové antiretrovirálne lieky môžu zvýšiť dĺžku života ľudí s vírusom HIV. Oznámil to dnes predseda austrálskej konferencie boja proti HIV/AIDS Michael Lederman. Podľa Ledermana, ktorý lieči pacientov chorých na AIDS viac ako 20 rokov, môžu byť nové lieky začiatkom konca epidémie. "Kým dĺžka života človeka nakazeného vírom HIV bola kratšia ako u zdravej osoby, najväčším rizikom pre pacientov boli napríklad srdcovo-cievne ochorenia, teda rovnaké choroby ako u zdravých ľudí. Nové lieky môžu ochrániť ľudí s ochorením HIV pred bežnými chorobami," uviedol Lederman.

Možnosť potlačiť infekciu HIV sa objavila v polovici 90. rokov. Dostupnými sa stali silné antiretrovirálne lieky, ktoré však boli veľmi toxické. Novým liekom zredukovali mieru toxicity aj množstvo vedľajších účinkov. Podľa Ledermana nastane viditeľná zmena liečby HIV, keď budú lieky prístupné pre krajiny tretieho sveta. V súčasnosti sa tam lieči iba 28 percent nakazených HIV. Podľa zakladateľa Britskej asociácie boja proti HIV Briana Gazzarda by dnes pacienti, ktorí pred desiatimi rokmi zomierali, dosiahli priemernú dĺžku života zdravých ľudí. "Epidémia HIV je v zásade nekontrolovateľná. Nekontrolovateľná v Afrike a v súčasnosti len málo kontrolovateľná v Ázii," uviedol Gazzard o epidémii HIV/AIDS, ktorá v priebehu posledných 25 rokov zabila približne 25 miliónov ľudí.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať