Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zmrazená krv z ÚVN v Ružomberku vydrží až 30 rokov

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) - Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku patrí k trom európskym nemocniciam, kde dokážu na špeciálnych prístrojoch upraviť a zmraziť krv pre dlhodobé, až 30-ročné uskladnenie. Odbery sa robia na špeciálnych prístrojoch a iba v nemocnici. Okrem Slovenska sa takéto pracovisko nachádza v Prahe a v Bruseli. Aj vďaka ...

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) - Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku patrí k trom európskym nemocniciam, kde dokážu na špeciálnych prístrojoch upraviť a zmraziť krv pre dlhodobé, až 30-ročné uskladnenie. Odbery sa robia na špeciálnych prístrojoch a iba v nemocnici. Okrem Slovenska sa takéto pracovisko nachádza v Prahe a v Bruseli. Aj vďaka školeniam našich vojenských špecialistov, ktoré absolvovali v Belgicku, vzniklo pri ÚVN Národné centrum hĺbkového zmrazenia krvi.

Darcovia do tohto systému musia spĺňať prísne kritériá. Okrem kvalitného krvného obrazu, musia mať aj predpísanú telesnú hmotnosť (asi 80 kíl) a musia byť úplne zdraví. Takto uchovávaná krv môže byť použitá kedykoľvek a pre kohokoľvek, ráta sa s ňou najmä v prípade kríz či katastrofy, informovala Soňa Baniarová z Tlačového oddelenia Ministerstva obrany SR.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať