Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Návrh MZ môže diskriminovať duševne chorých

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Návrh ministerstva zdravotníctva na minimálnu sieť lôžkových zdravotníckych zariadení môže podľa riaditeľa Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavla Černáka diskriminovať duševne chorých ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú hospitalizáciu. Ako uviedol pre agentúru SITA, pezinská nemocnica do tohto zoznamu ...

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Návrh ministerstva zdravotníctva na minimálnu sieť lôžkových zdravotníckych zariadení môže podľa riaditeľa Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavla Černáka diskriminovať duševne chorých ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú hospitalizáciu. Ako uviedol pre agentúru SITA, pezinská nemocnica do tohto zoznamu zdravotníckych zariadení rozhodne patrí. "Ministerstvo pravdepodobne nezvážilo všetky súvislosti a konzekvencie vyplývajúce z nášho postavenia. Myslím si, že ak by sme sa do zoznamu nedostali a poisťovne by s nami nechceli podpísať zmluvy, mohlo by to mať vážne celospoločenské dôsledky," povedal Černák. Podľa neho by mal štát jednoznačne chrániť tých pár psychiatrických nemocníc, ktoré na Slovensku pôsobia. Zároveň odmieta názory, že by takéto zariadenia boli prežitkom.

Ako ďalej uviedol, nemocnica sa bude snažiť dostať sa do zoznamu pevnej siete koncových nemocníc, rokovať by mali aj s jednotlivými poisťovňami. Okrem toho je na stredu naplánované pracovné stretnutie klubu psychiatrických nemocníc, po ktorom by tieto zariadenia mali vydať k celej veci stanovisko. "Doteraz sme mali s poisťovňami dobré skúsenosti, uvedomujú si našu nenahraditeľnosť. Lenže nie som prorokom," konštatoval Černák. Riaditeľ si zároveň nevie predstaviť, že by museli nemocnicu po prípadných neúspešných rokovaniach pretransformovať, alebo zrušiť. Podľa neho by takéto riešenie mohlo mať tragické následky. "Musíme si uvedomiť, že k duševne chorým pacientom patria aj tí, ktorí majú ťažkú schizofréniu a môžu sa dopúšťať závažných trestných činov, aj zabitia," tvrdí Černák.

Upozorňuje tiež, že pezinská Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela zabezpečuje akútnu starostlivosť pre trnavský i bratislavský kraj, denne má pritom okolo 460 pacientov. "Treba si tiež uvedomiť, že psychiatrické lôžka v bežných fakultných nemocniciach poskytujú iba základnú liečbu, aj to len v obmedzenom rozsahu. Vôbec neponúkajú špeciálnu, ochrannú a dlhodobú liečbu, ktorú pacientom môžeme poskytnúť iba my," dodal Černák.

Do návrhu zoznamu siete špecializovaných koncových nemocníc sa nedostala žiadna psychiatrická nemocnica. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby koncovými zariadeniami boli psychiatrické oddelenia jednotlivých fakultných nemocníc.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať