Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pôvodcom meningoencefalitídy môže byť aj čerstvé mlieko

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Zdrojom nákazy európskej kliešťovej meningoencefalitídy (FSME), teda zápalu mozgu a mozgových blán súčasne, môže byť aj čerstvé, neprevarené mlieko. Informovali o tom Ärzte Zeitung s odvolaním sa na Inštitút Roberta Kocha v Berlíne. Meningoencefalitídu zvyčajne prenášajú kliešte. V rizikových oblastiach však môžu ...

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) - Zdrojom nákazy európskej kliešťovej meningoencefalitídy (FSME), teda zápalu mozgu a mozgových blán súčasne, môže byť aj čerstvé, neprevarené mlieko. Informovali o tom Ärzte Zeitung s odvolaním sa na Inštitút Roberta Kocha v Berlíne.

Meningoencefalitídu zvyčajne prenášajú kliešte. V rizikových oblastiach však môžu byť ojedinele zdrojom infekcie aj tepelne neupravené potraviny. Prenos vírusovej infekcie prostredníctvom produktov z čerstvého mlieka sa vyskytol v Pobaltsku. V Lotyšsku sa týmto spôsobom nakazilo v rokoch 1997 až 2003 z takmer 3 700 pacientov s FSME 5,3 percent detí a 3,1 percenta dospelých. Riziko nákazy sa zvyšuje predovšetkým pri pobytoch na sedliackych statkoch. Proti ochoreniu sa však dá chrániť očkovaním. Podľa odborníkov z Inštitútu Roberta Kocha je prenos infekcie mliekom zriedkavý. Najčastejšími zdrojmi sú kozie a ovčie mlieko.

K oblastiam s rozšíreným výskytom vírusu FSME patrí južné Nemecko, časti Rakúska, Česko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, ale aj Pobaltsko, Bielorusko, severné Rusko, časť Ukrajiny a Škandinávia. Pri kliešťoch je však riziko nákazy taktiež celkom nízke, pretože v oblastiach s ich najväčším výskytom je nositeľom vírusu každý 50. až 100. kliešť. I keď sa u človeka prejaví len malá časť infekcií, nemal by brať ochorenie na ľahkú váhu, pretože môže viesť až k smrti alebo trvalým následkom.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať