Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Užívanie marihuany zvyšuje riziko psychických porúch

BRATISLAVA 27. júla (SITA) - Nepravidelné užívanie marihuany môže zvýšiť riziko vážnych psychických ochorení o 40 percent. Dokázal to posledný výskum vedcov troch britských univerzít a znovu otvoril diskusiu o tom, či je marihuana nebezpečná. Preskúmali 35 štúdií, ktoré sledovali desaťtisíce ľudí v období od jedného do 27 rokov a vplyv marihuany na ...

BRATISLAVA 27. júla (SITA) - Nepravidelné užívanie marihuany môže zvýšiť riziko vážnych psychických ochorení o 40 percent. Dokázal to posledný výskum vedcov troch britských univerzít a znovu otvoril diskusiu o tom, či je marihuana nebezpečná. Preskúmali 35 štúdií, ktoré sledovali desaťtisíce ľudí v období od jedného do 27 rokov a vplyv marihuany na ich psychické zdravie. Zamerali sa na psychózy, poruchy vnímania ako napríklad halucinácie, bipolárne poruchy, depresie, úzkostné stavy, neurózy a samovražedné sklony. Zistili, že aj nestáli užívatelia marihuany, majú o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku psychóz. Riziko ostatných ľudí je veľmi nízke.

Podľa jedného z autorov štúdie Dr. Stanleyho Zammita zaznamenali približne 800 nových prípadov psychických ochorení pre zvyšujúci sa počet užívateľov drog. Predísť sa im dá neužívaním marihuany. Znepokojujúce sú výsledky výskumu pre tých, ktorí užívajú marihuanu denne alebo týždenne. Riziko psychóz sa u nich zvyšuje o 50 až 200 percent. "Ešte väčšie nebezpečenstvo podstupujú užívatelia marihuany, ktorí majú v rodine psychické problémy. Droga u nich môže odkryť základy schizofrénie," informoval Dr. Deepak Cyril D'Souza, profesor Yale University. Výskum financovalo britské ministerstvo zdravotníctva a podieľali sa na ňom vedci z University of Bristol, Imperial College a Cambridge University.

Dr. Wilson Compton z Národného inštitútu pre drogové závislosti označil štúdiu za presvedčivú. "Najpresvedčivejšia je zhoda medzi všetkými štúdiami. Spojenie je iba medzi psychózami, ale nie medzi úzkostnými stavmi, depresiami a inými psychickými poruchami," uviedol Compton. Vedci však nemôžu vylúčiť existenciu faktorov, ktoré vedú zároveň k psychickým poruchám aj užívaniu marihuany. Predpokladajú však, že užívanie tejto omamnej látky môže biologicky psychózu spôsobovať, pretože narúša dôležité neurotransmitéry, medzi ktoré patrí napríklad dopamín. To môže mať negatívny vplyv na centrálny nervový systém. Vládni experti by teraz mali pripraviť kampaň, v ktorej vysvetlia nesprávnu predstavu o tom, že marihuana je neškodná droga. "Experti sa presvedčili o spojení medzi marihuanou a psychickými ochoreniami, teraz musíme zariadiť, aby sa to dozvedeli aj 14-roční," uviedol Dr. Robin Murray z King's College.

Marihuana je najčastejšie užívanou nelegálnou látkou v mnohých krajinách, vrátane Slovenska.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať