Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ministerstvo chce zmeniť aj platby za lieky

BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Ak lekár vyšetrí pacienta, s ktorého zdravotnou poisťovňou nemá zmluvu, pacient by si musel ním predpísané lieky v plnej výške hradiť sám. Uvádza sa to v návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania. Novela, ktorá okrem iného upravuje proces ...

BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Ak lekár vyšetrí pacienta, s ktorého zdravotnou poisťovňou nemá zmluvu, pacient by si musel ním predpísané lieky v plnej výške hradiť sám. Uvádza sa to v návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania. Novela, ktorá okrem iného upravuje proces kategorizácie liekov, tiež uvádza, že lekárnik, ktorý v rámci generickej substitúcie nahradil pacientov liek iným, už nebude o tom povinný informovať lekára a nebude musieť vydať pacientovi potvrdenie o výmene lieku. Novela by mala vstúpiť do platnosti od budúceho roka.

Návrh novely zákona ustanovuje ďalšie preventívne prehliadky. Preventívna klinicko-logopedickú prehliadka sa má týkať detí vo veku 3 a 5 rokov a jej cieľom má byť včasné zachytenie porúch rečí a výslovnosti. Poistenci od 18 do 46 rokov budú mať nárok na jednu preventívnu prehliadku u gastroenterológa alebo u praktického lekára. Pomocou dychové testu sa bude zisťovať prítomnosť baktérie Helicobacter pylori. Ďalšia prevencia bude prehliadka u gastroenterológa a kolonoskopia pre poistencov od 50 rokov. Každých 10 rokov by mali mať právo na preventívne vyšetrenie s cieľom včas zachytiť rakovinu hrubé čreva a konečníka.

Vzhľadom na praktické problémy, ktoré sprevádzajú povinné očkovanie, sa má podľa návrhu zmeniť aj spôsob distribúcie vakcín. Očkovacie látky by mali môcť vydávať aj ambulantní lekári, kým v súčasnosti to môžu iba lekárne. Novela zákona tiež navrhuje rozšíriť v prípade kúpeľnej starostlivosti indikačnú skupinu A, ktorú v plnom rozsahu hradia zdravotné poisťovne. Zrušiť by sa mala skupina C s indikáciami, pri ktorých si poistenec platil kúpele celé sám. Indikácie z tejto skupiny by sa mali presunúť do skupiny B, v ktorej zdravotnú starostlivosť hradia poisťovne, ale ubytovanie a stravu si pacient hradí sám.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať