Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ortopéd musí vrátiť úplatok aj s úrokmi

TRENČÍN 31. júla (WEBNOVINY) - Bývalý trenčiansky ortopéd Pavol Patro, ktorého Najvyšší súd SR odsúdil za prijímanie úplatkov na dva roky a zároveň mu na štyri roky zakázal vykonávať lekárske povolanie, musí vrátiť pacientovi z Melčíc-Lieskového úplatok aj s úrokmi. V pondelok o tom rozhodol Okresný súd v Trenčíne. Ide o vôbec prvé rozhodnutie v tomto ...

TRENČÍN 31. júla (WEBNOVINY) - Bývalý trenčiansky ortopéd Pavol Patro, ktorého Najvyšší súd SR odsúdil za prijímanie úplatkov na dva roky a zároveň mu na štyri roky zakázal vykonávať lekárske povolanie, musí vrátiť pacientovi z Melčíc-Lieskového úplatok aj s úrokmi. V pondelok o tom rozhodol Okresný súd v Trenčíne. Ide o vôbec prvé rozhodnutie v tomto prípade. Pavol Patro ako primár Ortopedického oddelenia NsP v Trenčíne v rokoch 2001 až 2005 v najmenej 38 prípadoch požadoval od pacientov úplatok v celkovej výške takmer jeden milión korún. Na okresný súd však prišli len dve žaloby na vrátenie úplatku.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus, súd vydal platobný rozkaz, ktorým uložil Patrovi, aby do 15 dní od jeho doručenia zaplatil Tiborovi Vaculovi z Melčíc-Lieskového 15 000 korún aj s ročným úrokom 9,5 percenta. Úplatok primár prevzal 11. januára 2005, musí navyše zaplatiť trovy konania vo výške 3 256 korún.

"Platobný rozkaz nie je právoplatný, odporca môže proti nemu do 15 dní od doručenia podať odpor s odôvodnením na Okresnom súde Trenčín," uviedol Tarabus. Ak sa tak stane, platobný rozkaz sa zruší v plnom rozsahu a súd nariadi pojednávanie. V opačnom prípade je rozkaz právoplatný. "Okresný súd Trenčín eviduje ešte jednu žalobu, ktorou sa navrhovateľ M. B. domáha voči Pavlovi Patrovi vydania bezdôvodného obohatenia 40 000 korún," dodal Tarabus.

Najvyšší súd SR znížil Patrovi trest, ktorý mu pôvodne uložil Špeciálny súd, zároveň však pridal pokutu. NS odsúdil ortopéda za prijímanie úplatkov na dva roky nepodmienečne a na štyri roky mu zakázal vykonávať lekárske povolanie. Lekár za bratie úplatkov dostal navyše pokutu 600-tisíc korún. Patro priznal, že úplatky bral, tvrdil však, že peniaze za operácie nikdy nepýtal. "Pacient sa ma na sumu pýtal, ja som súhlasil," tvrdil.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať