Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Rodičky sú nespokojné s prístupom sestričiek

BANSKÁ BYSTRICA 1. augusta (WEBNOVINY) - Hoci banskobystrická Rooseveltova fakultná nemocnica (FNsP) získala ako prvá na Slovensku ešte pred 11 rokmi titul Baby Friendly Hospital, udeľovaný Slovenským výborom pre UNICEF za podporu dojčenia, v súčasnosti sa rodičky sťažujú na taký prístup zdravotných sestier na oddelení šestonedelia, ktorý sa so zásadami ...

BANSKÁ BYSTRICA 1. augusta (WEBNOVINY) - Hoci banskobystrická Rooseveltova fakultná nemocnica (FNsP) získala ako prvá na Slovensku ešte pred 11 rokmi titul Baby Friendly Hospital, udeľovaný Slovenským výborom pre UNICEF za podporu dojčenia, v súčasnosti sa rodičky sťažujú na taký prístup zdravotných sestier na oddelení šestonedelia, ktorý sa so zásadami tohto programu nezhoduje. V diskusii na stránke porodnica.sk viaceré uvádzajú, že hoci prístup lekárov aj pôrodných asistentiek v pôrodnici je výborný, na "šestonedelí", kde sa o matky starajú sestričky z gynekológie a o deti sestričky z novorodeneckého, sú tieto neochotné a necitlivé. Najmä prvorodičky opisujú pobyt tam ako veľký stres.

"Ako začínajúca mamička, som potrebovala poradiť, usmerniť, ale prístup týchto sestier je katastrofálny, sú odmerané, keď sa ich niečo spýtate, len prevracajú oči, že ich obťažujete," píše v diskusii Silvia. "Čakala som aspoň základné informácie, ako dojčiť, čo robiť okolo dieťatka atď. Podobnú skúsenosť uviedla pre agentúru SITA aj pani Monika, ktorá v Rooseveltovej nemocnici rodila v októbri. "Samotný pôrod bol výborný, ale potom to bol pre mňa veľký stres. Sestry raz ledabolo ukážu, čo treba s dieťaťom robiť a odídu," povedala Monika. Podľa nej zrejme kvalitné sestry odišli za lepším zárobkom. Posťažovala sa aj na hygienické podmienky. "Keby sa dalo odrodiť v Bystrici a ísť ležať inde, bolo by to perfektné," dodala Monika.

Koordinátorka programu UNICEF Baby Friendly Hospital Initiative na Slovensku Viera Haľamová pre agentúru SITA uviedla, že ju sťažnosti matiek na správanie sestier a na nedostatočnú pomoc pri starostlivosti o novorodené deti v Banskej Bystrici znepokojujú. Pripomenula však, že mnohé matky starostlivosť v Banskej Bystrici oceňujú. "Osobne však pôjdeme pozrieť dodržiavanie desiatich krokov Baby Friendly Hospital Initiative, ktoré veľmi presne formulujú, ako zdravotnícky personál môže pomôcť matke v dňoch po pôrode. Ak by sa potvrdilo ich nedodržovanie, nemocnica o plaketu Baby Friendly Hospital príde," povedala Haľamová s tým, že záujmom UNICEF-u je, aby okrem vysokej profesionálnej úrovne dostávala matka a jej dieťa aj empatickú pomoc. "Situácia v zdravotníctve je zlá, chýbajú dobré sestry. Je zaujímavé, že v
poslednom čase sú na tom v plnení programu Baby Friendly Hospital Initiative horšie hlavne veľké nemocnice, kým viaceré menšie sa veľmi zlepšili," dodala Haľamová.

Vrchná sestra gynekologicko-pôrodníckej kliniky Rooseveltovej nemocnice Elena Drapáčová je z negatívnych skúseností opisovaných matkami v internetovej diskusii prekvapená. Pripomenula, že v anonymnom dotazníku, ktorý mamičkám už vyše roka dávajú vyplniť pri odchode z nemocnice, vysoko prevažujú pozitívne hodnotenia sestier.

Okrem Rooseveltovej nemocnice získali v roku 1996 titul Baby Friendly Hospital ďalšie štyri slovenské nemocnice. V nasledujúcich rokoch až dosiaľ tento titul získalo ďalších 15 nemocníc, odobratý zatiaľ nebol žiadnej.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať