Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prešovský kraj má problémy s pohotovosťami

PREŠOV 1. augusta (WEBNOVINY) - Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) v prešovskom kraji funguje vo všetkých trinástich okresoch, nie všetci prevádzkovatelia však zabezpečujú túto starostlivosť plných 24 hodín denne. Informoval o tom na tlačovej besede lekár Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a vedúci oddelenia zdravotníctva PSK Július Zbyňovský. ...

PREŠOV 1. augusta (WEBNOVINY) - Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) v prešovskom kraji funguje vo všetkých trinástich okresoch, nie všetci prevádzkovatelia však zabezpečujú túto starostlivosť plných 24 hodín denne. Informoval o tom na tlačovej besede lekár Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a vedúci oddelenia zdravotníctva PSK Július Zbyňovský. Najviac vypuklé je to podľa neho pri pohotovosti pre deti, v menších okresných mestách je pediatrická služba zabezpečená iba do ôsmej či desiatej večer.

Ešte horšia situácia je pri poskytovaní pohotovostnej starostlivosti v odbore zubné lekárstvo, kde počas víkendov je stomatologická starostlivosť zabezpečená iba na niekoľko hodín denne. Za ďalší závažný problém považuje Zbyňovský konkurenčné prostredie pri prevádzkovaní staníc LSPP, ktoré vzniklo vo Vranove nad Topľou a Poprade. V týchto mestách získali poverenie na prevádzkovanie LSPP pre dospelých dvaja prevádzkovatelia. Práve tu vznikajú najväčšie rozdiely pri ohodnotení lekárov za služby a s tým súvisí aj problém pri rozpise služieb. "Záleží na tom, ako si dohodnú platby, ale nie je to zdravý fenomén. Pravdepodobne sa zastaví činnosť tej LSPP, ktorá bude mať problémy,“ uviedol Zbyňovský.

Do konca augusta Zbyňovský navštívi všetky ambulancie LSPP, aby získal prehľad aj o úrovni priestorov pohotovostí. Vedúci lekár PSK nevylučuje, že v budúcnosti by sa mohol zredukovať počet LSPP predovšetkým v malých a vymierajúcich okresoch, akými sú Medzilaborce či Svidník. Táto služba však nesmie byť zrušená necitlivo, na úkor dostupnosti pre pacientov.

Zbyňovský v tejto súvislosti upozornil na dieru v zákone, ktorý síce zakotvil povinnosť prevádzkovať LSPP aj s dopravnou službou, ale do legislatívy sa nedostala povinnosť zabezpečiť pohotovosť pre lekárne. V malých okresných mestách je podľa neho to problém.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať