Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zjednodušenie zúčtovania podľa Dôvery nedostatočné

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Zdravotná poisťovňa Dôvera považuje zmeny v ročnom zúčtovaní, ktoré v novele zákona o zdravotnom poistení navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR, za nedostatočné. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúra SITA poskytla PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková. Ako Dôvera upozorňuje, podľa návrhu ministerstva desaťtisícom ...

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Zdravotná poisťovňa Dôvera považuje zmeny v ročnom zúčtovaní, ktoré v novele zákona o zdravotnom poistení navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR, za nedostatočné. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúra SITA poskytla PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková. Ako Dôvera upozorňuje, podľa návrhu ministerstva desaťtisícom občanov stále zostane povinnosť podať zúčtovanie komplikovaným byrokratickým spôsobom. "Ako systémové vnímame celkové zjednodušenie, nie iba čiastkové úpravy a rozširovanie výnimiek. Ministerstvo ani po roku od parlamentných volieb takéto riešenie nepredstavilo," konštatuje Dôvera.

Cieľom zjednodušenia by podľa poisťovne malo byť, aby zúčtovanie nemuseli robiť občania a aby bol celý proces rýchly, jednoduchý a efektívny. Na to však zatiaľ nie sú vytvorené podmienky, ako je napríklad zjednotenie vymeriavacích základov na výpočet poistného so základom dane. Neexistuje ani povinnosť daňových úradov poskytovať zdravotným poisťovniam potrebné dáta z daňových priznaní. Bez nich poisťovne ročné zúčtovanie za klientov urobiť nedokážu, rovnako ani vypočítať výšku nedoplatku alebo preplatku.

Ako systémovú zmenu nevníma zdravotná poisťovňa ani navrhované zvýhodnenie jednej skupiny platiteľov - poistencov štátu pracujúcich na dohody o vykonaní práce. Im by mala povinnosť podať ročné zúčtovanie zaniknúť. V nevýhode tak zostanú napríklad poistenci, ktorí sú zamestnancami a súčasne samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO). Ako SZČO im totiž vychádza preddavok nižší ako 100 Sk. Preddavky ako SZČO platiť nemusia, no ročné zúčtovanie podať musia.

Vyňatie dôchodcov, študentov, matiek na materskej, asistentov osôb so zdravotným postihnutím, opatrovateľov a ďalších z okruhu povinných osôb podľa poisťovne znamená, že sa zruší iba to najmenej komplikované tlačivo. Z celkového počtu podaných tlačív ročného zúčtovania tvorí v zdravotnej poisťovni Dôvera len 2 %. Zrušenie vracania nedoplatkov a preplatkov do výšky 100 Sk, ktoré ministerský návrh obsahuje tiež, už Dôvera navrhovala ako čiastkovú zmenu vlani. "Ministerstvo túto pripomienku celý rok neakceptovalo," konštatuje vo svojom vyhlásení poisťovňa. Ako dodáva, navrhuje aj ďalšie zmeny, ako je stanovenie lehoty na podanie dodatočného ročného zúčtovania, zníženie počtu tlačív, alebo povinnosť zamestnávateľa vydať zamestnancovi kedykoľvek potvrdenie o príjme a preddavkoch v prípade, že si zamestnanec robí ročné zúčtovanie sám.

Dôvera, zdravotná poisťovňa, a.s. je najväčšou súkromnou zdravotnou poisťovňou na Slovensku s takmer 770 tis. poistencami. Spoločnosť je univerzálnym právnym nástupcom zdravotnej poisťovne Sideria, ktorá zanikla po spojení s Dôverou k 1. januáru tohto roka.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.