Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

ZZP nesúhlasí s návrhom minimálnej siete

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) nesúhlasí s návrhom nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti, tak ako ho vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ). "Verejná minimálna sieť by mala byť určovaná podľa odborných, geografických a demografických kritérií a prioritne z pohľadu kritérií kvality a ...

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) nesúhlasí s návrhom nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti, tak ako ho vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ). "Verejná minimálna sieť by mala byť určovaná podľa odborných, geografických a demografických kritérií a prioritne z pohľadu kritérií kvality a efektivity. Tieto všetky kritériá však v nariadení vlády chýbajú. Dá sa domnievať, a je to tam naznačené, že ide len o pohľad časovej dostupnosti," vyhlásil v utorok výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Podľa ZZP nie je pravdou, že návrh nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, rozpočty obcí alebo vyšších územných celkov a nemá finančný, ekonomický, environmentálny vplyv či vplyv na zamestnanosť a podnikateľské prostredie. Povinnosť nemocníc vybudovať oddelenia do 1. januára 2010 bude predstavovať nároky na financovanie, ktorých vyčíslenie ani krytie návrh nariadenia neobsahuje. Porovnanie oddelení v navrhovanej pevnej sieti s realitou pritom ukazuje, že do stanoveného termínu bude potrebné vybudovať 65 plne personálne i materiálno-technicky vybavených oddelení.

ZZP ďalej vyjadrilo aj svoje pripomienky k návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Najzásadnejšou zmenou, s ktorou ZZP nesúhlasí, je zrušenie transformácie zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. "Ako financovateľom zdravotnej starostlivosti nám záleží na tom, aby zdravotnícke zariadenia fungovali efektívne," uviedol k návrhu zákona prezident ZZP Igor Dorčák. Účelom transformácie štátnych príspevkových organizácií na akciové spoločnosti nie je ich privatizácia, ale zabezpečenie, aby všetci poskytovatelia mali rovnaké postavenie a podmienky na vykonávanie svojej činnosti. Ďalším sporným bodom je podľa Dorčáka definícia pevnej a koncovej siete, keďže pojmy ešte nie sú jednoznačne stanovené. K uvedenému zákonu podľa Kováča skončilo v pondelok medzirezortné pripomienkové konanie.

Pri návrhu zákona o zdravotnej starostlivosti malo ZZP z pohľadu pacienta dve zásadné pripomienky, a to k rajonizácii a návšteve lekára - špecialistu len na základe odporúčania všeobecného lekára. Pri rajonizácii chýba podľa združenia odborné odôvodnenie potreby jej zavedenia. Je nevyhnutné poznať kritériá, na základe ktorých bude rajonizácia vykonaná a preto je potrebné návrh doplniť o návrh vykonávacieho právneho predpisu. Rajonizáciu ZZP vníma ako niečo, čo neprinesie želaný efekt a skôr ako komplikáciu. Dorčák zároveň pripomenul, že návšteva lekára - špecialistu len na základe odporúčania všeobecného lekára tu už v minulosti bola. "Prijatím zákona v roku 2004 sa táto povinnosť zrušila. Nebudem tu robiť negatívne ani pozitívne závery, v každom prípade však musím povedať, že sa menia veci bez toho, aby sa zanalyzovalo, čo to prinieslo pre pacienta a čo to prinieslo pre systém," vyhlásil Dorčák. "Ak by to bolo potrebné zrušiť, tak ozaj na základe analýzy, ktorá by jasne povedala, pre pacienta je lepšie, keď je manažovaný lekárom všeobecným, ktorý ho vyšetrí a potom ho odošle na základe stanovenej pracovnej diagnózy už ku konkrétnemu lekárovi - špecialistovi," doplnil Dorčák.

Pri tomto návrhu tiež ZZP upozornilo na navrhované zriadenie Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti, pričom ten by uchovával chorobopis každého občana SR. ZZP sa domnieva, že takéto ustanovenia by zaviedli sústreďovanie obrovského množstva citlivých osobných údajov do rúk jednej inštitúcie, ktorá nedokáže zabezpečiť garanciu dôvernosti týchto údajov. Takáto koncentrácia osobných údajov je podľa ZZP neopodstatnená a potenciálne zneužiteľná. ZZP by chcela k tomuto návrhu

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať