Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Skríning krčka maternice absolvovalo o 30 000 žien viac

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Kampaň, ktorá začala v októbri 2006 a mala viesť k zníženiu úmrtnosti na rakovinu krčka maternice (RKM), bola úspešná a bude pokračovať. Dôvodom pre jej spustenie je fakt, že po roku 1980 dramaticky narástol počet žien diagnostikovaných na toto zhubné ochorenie. Častým dôvodom neskorého zásahu býva ešte stále neskorá ...

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Kampaň, ktorá začala v októbri 2006 a mala viesť k zníženiu úmrtnosti na rakovinu krčka maternice (RKM), bola úspešná a bude pokračovať. Dôvodom pre jej spustenie je fakt, že po roku 1980 dramaticky narástol počet žien diagnostikovaných na toto zhubné ochorenie. Častým dôvodom neskorého zásahu býva ešte stále neskorá diagnostika. Tú však do veľkej miery podmieňuje práve ignorácia mnohých slovenských žien absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky.

Aj vďaka intenzívnej kampani neziskovej organizácie HQ HOPE, ktorej hlavnou tvárou bola 11-ročná Kristína F. z Trenčína, však absolvovalo skríning krčka maternice (aktívne vyhľadávanie) o približne 30 000 žien viac ako kedykoľvek v minulosti pri porovnaní kvartálov z iných období. Situácia na Slovensku je pritom viac ako alarmujúca, pretože napríklad v roku 2005 sa podrobilo takémuto skríningu iba 17 percent žien z celej dospelej populácie. Ročne pritom pribudne 550 nových prípadov ochorenia a 220 žien mu podľahne. Skríning môže pomôcť odhaliť skoré štádiá ochorenia, tzv. prekancerózne stavy. Ako dnes na tlačovej besede uviedol odborný garant kampane Oliver Sádovský, incidencia (výskyt ochorenia na 100 000 obyvateľov) je v SR porovnateľná s ostatnými krajinami z postkomunistického bloku. Rakovina krčka maternice je pritom druhou najčastejšou onkologickou diagnózou ženských pohlavných orgánov (reprodukčných) v SR. "Takáto kampaň by sa nemala nikdy skončiť," povedal Sádovský a zdôraznil potrebu nielen samotného skríningu, ale aj preventívneho očkovania vakcínou dostupnou už aj na slovenskom trhu. Ako dodal, aktuálne sa v pripomienkovom konaní nachádza aj návrh novely zákona o rozsahu uhrádzanej zdravotnej starostlivosti, ktorého súčasťou je kapitola o gynekologicko-preventívnych prehliadkach. Cieľom je vytvorenie národného skríningového programu, ktorý by situáciu mohol výrazne zlepšiť.

"Najviac sa nádejam, že to bol Kristínin príbeh, ktorý otvoril ženám oči," povedala riaditeľka HQ HOPE Eva Černá. Kristínina matka Katarína podľahla rakovine vo veku 31 rokov. O chorú matku, ktorá prišla do nemocnice len deň pred svojou smrťou, sa príkladne starala, za čo ju v januári tohto roku odmenila spoločnosť Ferdinanda Martinega Cenou za ľudskosť. V júni tohto roku zasa Kristína prevzala z rúk prezidenta Humanitnej rady Slovenska Cenu ako hlavná laureátka. Jej posolstvo - absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá môže zachrániť život, teda ostalo vypočuté. Ak sa totiž prekanceróza zachytí zavčasu, je veľmi dobre liečiteľná.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať