Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zníženie financií si vo VšZP vyžiada zásadné opatrenia

BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Navrhované zníženie financií, ktoré bude môcť poisťovňa použiť na vlastnú správu na 3 % z vybraného poistného zo súčasnej úrovne 4 %, bude pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) znamenať zavedenie zásadných opatrení. Na utorkovej tlačovej besede to povedal generálny riaditeľ VšZP Anton Kováčik. Najvyššie náklady predstavujú ...

BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Navrhované zníženie financií, ktoré bude môcť poisťovňa použiť na vlastnú správu na 3 % z vybraného poistného zo súčasnej úrovne 4 %, bude pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) znamenať zavedenie zásadných opatrení. Na utorkovej tlačovej besede to povedal generálny riaditeľ VšZP Anton Kováčik. Najvyššie náklady predstavujú mzdy a informačný systém, v týchto oblastiach bude treba znížiť výdavky, podľa neho je ich však predčasné špecifikovať. Vládny kabinet totiž minulý týždeň schválil návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, na základe ktorého by sa malo od začiatku budúceho roka znížiť maximum peňazí, ktoré môže poisťovňa použiť na vlastnú správu zo 4 na 3 % z vybraného poistného. Novela zároveň stanovuje, že kladný hospodársky výsledok môže poisťovňa použiť výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Na adresu navrhovanej verejnej minimálnej siete Kováčik uviedol, že nie je dostačujúca. Pre VšZP nebude ani záväzná, budú hľadať zariadenia, ktoré sú efektívne a dostatočne personálne, materiálne a technicky zabezpečené. V návrhu na minimálnu sieť lôžkových zdravotníckych zariadení je uvedených 42 nemocníc, ktoré musia poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť. S týmito nemocnicami musia zdravotné poisťovne uzavrieť zmluvy. S ostatnými zdravotníckymi zariadeniami však takúto povinnosť nemajú a bude na samotných nemocniciach, aby si s poisťovňami zmluvy dohodli.

Podľa Kováčika postačuje jedna zdravotná poisťovňa, súkromné by mali poskytovať iba komerčné pripoistenie. Víziu zlúčenia dvoch štátnych zdravotných poisťovní Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne by riaditeľ VšZP podporoval. Ministerstvo zdravotníctva SR však chce plánované zlúčenie odložiť.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať