Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prístup k toaletám je otázkou života a smrti

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - K toaletám nemá prístup takmer tretina populácie. Každoročne preto zomrie niekoľko miliónov ľudí. Vyhlásili to experti zo Štokholmského medzinárodného hydrologického inštitútu (SIWI) na konferencii Svetový týždeň vody. Na choroby spojené s nedostatočnou hygienou pritom najčastejšie doplácajú deti. "Hnačky sú ...

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - K toaletám nemá prístup takmer tretina populácie. Každoročne preto zomrie niekoľko miliónov ľudí. Vyhlásili to experti zo Štokholmského medzinárodného hydrologického inštitútu (SIWI) na konferencii Svetový týždeň vody. Na choroby spojené s nedostatočnou hygienou pritom najčastejšie doplácajú deti. "Hnačky sú výsledkom slabej hygieny a každoročne sú zodpovedné za smrť dvoch miliónov chudobných detí," uviedli štokholmskí experti na konferencii vo švédskej metropole, na ktorej sa zúčastnilo asi 2500 medzinárodných odborníkov. Podľa hovorcu SIWI Davida Troubu sú nemocnice na celom svete plné pacientov trpiacich chorobami, ktorým by sa prístupom k čistej vode dalo ľahko predísť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že 80 percent všetkých chorôb vo svete je spojených s nevhodnou vodou a hygienickými návykmi. Tento problém však v súčasnosti nepriťahuje takú pozornosť odborníkov, akú by mal. "Je to jeden z nevyrozprávaných príbehov krajín tretieho sveta," priznala Sunita Narain, riaditeľka Centra pre vedu a životné prostredie v Indii. Podľa riaditeľa konferencie Svetový týždeň vody Johana Kuylenstierna je jedným z dôvodov, prečo sa tento problém viac-menej ignoruje, aj tabu. "O týchto veciach sa jednoducho nerozpráva tak ľahko. Každý to považuje za svoje súkromie," spresnil. Narain však s dávkou optimizmu priznala, že vlády sa o túto problematiku postupne začínajú zaujímať.

Hygienické zariadenia a podmienky majú takisto širokospektrálny dopad na spoločnosť. Podľa Organizácie Spojených Národov (OSN) majú vplyv nielen na celkové zdravie ľudí, ale aj úmrtnosť novorodeniat, redukciu chudoby, úlohu žien a dievčat v spoločnosti, školstvo, prostredie a sociálnoekonomický rozvoj. "Problém prístupu k hygienickým zariadeniam najviac postihuje ženy," priznal Kuylenstierna. Pre rôzne gynekologické choroby a problémy s hygienou dievčatá a ženy často prežívajú bolestivú menštruáciu. Mnohé z nich preto nechodia ani do škôl, pretože buď v nich nie sú nevhodné toalety alebo sa o ne musia deliť s chlapcami. OSN takisto tvrdí, že nedostatok čistej vody ovplyvňuje vzdelanie, pretože mnohí študenti pre choroby vynechávajú školu.

Jedna tretina populácie, ktorá nemá prístup k toaletám alebo 2,6 miliardy ľudí, každý rok vyprodukuje asi dvesto miliónov ton výkalov. Tým, že sa nepozbierajú ani ďalej nespracujú, vzniká vážne zdravotné riziko. "Zavedenie záchodov nie je vôbec drahé," trvá Kuylenstierna, pričom kritizoval nedostatok politickej vôle a akciu na tomto poli označil za škandál. Za každý dolár minutý na hygienické zariadenia a podmienky, sa v zdravotníckom, vzdelávacom a sociálnoekonomickom sektore ušetria tri až 34 dolárov.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.