Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Strava detí ovplyvňuje aj ich školský prospech

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Výživové poruchy sa týkajú až 60 percent populácie, zvlášť závažný problém majú deti. Celosvetovo trpí vážnou obezitou a nadváhou viac ako 22 miliónov detí do piatich rokov a 155 miliónov v školskom veku. Len v štátoch Európskej únie je dnes asi 11 miliónov detí s nadváhou a až 3 milióny detí sú obézne. Na Slovensku ...

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Výživové poruchy sa týkajú až 60 percent populácie, zvlášť závažný problém majú deti. Celosvetovo trpí vážnou obezitou a nadváhou viac ako 22 miliónov detí do piatich rokov a 155 miliónov v školskom veku. Len v štátoch Európskej únie je dnes asi 11 miliónov detí s nadváhou a až 3 milióny detí sú obézne. Na Slovensku má nadváhu asi 13 percent chlapcov a 12 percent dievčat. Obéznych je šesť percent školopovinných detí.

Viac o stravovacích návykoch bude známe po vyhodnotení všetkých dotazníkov výskumu Stav výživy a stravovacie návyky u detí na Slovensku, ktorú od roku 2006 uskutočňuje 2. detská klinika DFNsP v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. "Časť výskumu by sme ešte chceli uskutočniť v Bratislave a ak by sa to podarilo aj v niektorých ďalších oblastiach," povedala dnes na tlačovej besede doktorka Katarína Babinská z LF UK v Bratislave, ktorá zároveň zastupuje Združenie pre výživu a zdravie. Ako uviedla, z 5 000 dotazníkov sa späť vyplnených vrátilo až 4 614. Zber dotazníkov sa konal v 10 okresoch - Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Leviciach, Komárne, Čadci, ale aj v Nitre, Starej Ľubovni, Nových Zámkoch, Bardejove a Prešove. Vyhodnocovanie informácií z prvých tisíc dotazníkov sa uskutočnilo od mája do augusta, ďalšie bude pokračovať. Odborníci zisťovali rizikové faktory, ako je konzumovanie sladkostí či fastfoodových jedál, príjem základných potravinových komodít ako je mlieko a vyhodnocovali aj stravovacie návyky. Prvé výsledky budú známe už na jeseň. Dotazníky vypĺňali deti vo veku od 6 do 15 rokov, resp. ich rodičia.
Problémom stále ostávajú zlé stravovacie návyky. Veľa detí neraňajkuje a rodičia im iba dajú peniaze na desiatu, prípadne obed. Pravidelná, no hlavne vyvážená strava je mimoriadne dôležitá pre správny fyzický, ale aj duševný vývoj dieťaťa. Hoci ľudský mozog tvorí iba dve percentá z celkovej hmotnosti tela, spotrebuje až 15 percent celkovej denne prijatej energie. Nedostatok živín v strave, ako aj zlý pitný režim vedie k zníženiu koncentrácie, výkonnosti a zvýšeniu podráždenosti u detí, čo je zvlášť pre školopovinné deti diskvalifikujúcim prvkom. Takéto deti mávajú problém s matematikou a pamäťou. Zistilo sa napríklad, že nedostatok železa spomaľuje proces prenosu impulzov v mozgu. Jeho vzácnym zdrojom sú mäso, orechy, alebo strukoviny a zelenina.

Prihliadať na stravu dieťaťa je dôležité aj vzhľadom na alarmujúce čísla, podľa ktorých len necelé štyri percentá všetkých obezít v detskom veku spôsobujú poruchy hormonálneho systému alebo genetické poruchy. Zvyšných 96 percent súvisí so zlým stravovacím režimom.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať