Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Švajčiarsko darovalo trom nemocniciam RTG prístroje

KOŠICE 20. augusta (SITA) - Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (FNLP) dnes slávnostne uviedli do prevádzky moderný röntgenový prístroj, ktorý zdravotnícke zariadenie získalo ako dar od švajčiarskej vlády. V rámci jej projektu získali röntgenové prístroje i NsP v Humennom a NsP vo Svidníku. Cena jedného RTG prístroja digitál predstavuje ...

KOŠICE 20. augusta (SITA) - Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (FNLP) dnes slávnostne uviedli do prevádzky moderný röntgenový prístroj, ktorý zdravotnícke zariadenie získalo ako dar od švajčiarskej vlády. V rámci jej projektu získali röntgenové prístroje i NsP v Humennom a NsP vo Svidníku. Cena jedného RTG prístroja digitál predstavuje 2,5 milióna korún a ide o málo používané zariadenie, ktoré v minulosti slúžilo vo Švajčiarsku na vyšetrovanie migrantov. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, nemocnica ho bude využívať na Klinike rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, predovšetkým na diagnostikovanie ochorení hrudníka a pľúc. FNLP v uplynulých dňoch získala potrebné povolenia na jeho prevádzku a už ním boli vyšetrení aj prví pacienti.

Prístroj FCR od firmy FUJI patrí medzi najmodernejšie prístroje v röntgenovej diagnostike využívajúce systém bez filmovej technológie a priamej digitalizácie, čo umožňuje vykonať vyšetrenie rýchlejšie. Obraz je vysokej kvality a celý systém je veľmi úsporný bez použitia akéhokoľvek spotrebného materiálu. Umožňuje totiž prehliadať, hodnotiť a archivovať snímky na pracovnej počítačovej stanici v digitálnej forme, bez nutnosti vyvolávať RTG snímky. Využíva všetky výhody spracovania digitálneho obrazu, vrátane zväčšovania obrazu, zaostrovania a jednoduchej archivácie, čo klasická technológia používajúca RTG filmy neumožňuje. Prístroj zvýši kvalitu hrudnej diagnostiky na úroveň svetového štandardu pri ušetrení nákladov na RTG materiál.

Prepravu RTG prístrojov na Slovensko, ich inštaláciu i zaškolenie personálu financovala švajčiarska strana. Náklady na prepravu zariadení, ich rozobratie a následnú montáž či zaškolenie personálu na prácu s nimi sa vyšplhali na približne päť miliónov slovenských korún.

Koordinátorom projektu za švajčiarsku stranu bol Leo Martin s manželkou, ktorí sa zúčastnili na dnešnom slávnostnom odovzdávaní RTG prístroja vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura. Ďalším z hostí bol Chargé d'Affaires Švajčiarskeho veľvyslanectva Claude Barbey, ktorý slávnostne prestrihol pásku spolu s ekonomickým námestníkom FNLP Miroslavom Lenárthom.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať