Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ilavská nemocnica zanedbala liečbu, musí zaplatiť odškodné

BRATISLAVA/TRENČÍN 22. augusta (WEBNOVINY) - Nemocnica s poliklinikou v Ilave musí zaplatiť 300 tisíc korún pozostalým po onkologickej pacientke, u ktorej zanedbali liečbu. Rozhodol o tom Okresný súd v Považskej Bystrici. Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus, rozsudok ešte nie je právoplatný. "Nemocnica ...

BRATISLAVA/TRENČÍN 22. augusta (WEBNOVINY) - Nemocnica s poliklinikou v Ilave musí zaplatiť 300 tisíc korún pozostalým po onkologickej pacientke, u ktorej zanedbali liečbu. Rozhodol o tom Okresný súd v Považskej Bystrici. Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus, rozsudok ešte nie je právoplatný. "Nemocnica má do troch dní od právoplatnosti rozsudku zaplatiť po 100 tisíc korún manželovi nebohej a jej obom deťom.

Žalobu o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy podal manžel a dve deti. Od nemocnice požadovali písomné ospravedlnenie a vyplatenie 20 miliónov korún. Okresný súd v Považskej Bystrici v januári minulého roka žalobu zamietol. Podľa Tarabusa Krajský súd v Trenčíne však v októbri 2006 rozhodol, že ilavská nemocnica sa musí písomne ospravedlniť, že vinou jej pracovníkov sa porušili povinnosti a nezabezpečila sa plynulá a nadväzná komplexná liečebná starostlivosť o onkologickú pacientku. Odvolací súd v prípade nemajetkovej ujmy vrátil vec okresnému súdu.

Podľa odvolacieho súdu pracovníci nemocnice porušili platné právne predpisy v zdravotníctve. "Došlo k závažným pochybeniam v rámci zdravotnej starostlivosti," uviedol Tarabus. Pacientke stanovili nádorové ochorenie v marci 1995 a až do októbra 1996 ju neliečili. "Pracovníci nemocnice chybne vyplnili tlačivo o hlásení zhubného nádobu a následne po zistení, že jej onkologický nález je pozitívny, nepodnikli žiadne kroky," povedal Tarabus.

Trestné stíhanie voči primárovi chirurgického oddelenia a ošetrujúcemu lekárovi zastavili v roku 2000 s tým, že skutok nie je trestným činom. Znalci konštatovali, že vzhľadom na charakter samotného ochorenia a jeho priebeh sa nedalo zabrániť smrti pacientky včasnou diagnostikou ani primeranou liečbou.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať