Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SLÚŠ nesúhlasí so zavedením poukazov

KOŠICE 23. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s plánovaným zavedením povinných poukazov od praktických lekárov na vyšetrenie k špecialistom. Ako pre agentúru SITA uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco, únia odmieta argument, že poukazy majú zabrániť svojvoľnému navštevovaniu špecialistov, vložiť kontrolu nad pohybom ...

KOŠICE 23. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s plánovaným zavedením povinných poukazov od praktických lekárov na vyšetrenie k špecialistom. Ako pre agentúru SITA uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco, únia odmieta argument, že poukazy majú zabrániť svojvoľnému navštevovaniu špecialistov, vložiť kontrolu nad pohybom pacientov do rúk všeobecného lekára, zabrániť neodôvodneným vyšetreniam a tak znížiť náklady v zdravotníctve.

Podľa Janca tento návrh je na jednej strane výsledkom lobistického tlaku skupiny lekárov, ktorá sa snaží takto presadiť svoje úzke skupinové záujmy. Na druhej strane je dôkazom neschopnosti ministerstva zdravotníctva stanoviť si priority a reálne východiská z krízového stavu, do ktorého zdravotníctvo opäť upadlo v dôsledku znefunkčnenia reformných mechanizmov. "Poukazy sú úzko prepojené s predstavou všeobecného lekára ako "strážcu brány", ktorá mu pripisuje kontrolnú funkciu pohybu pacienta v zdravotníckom systéme. Pacient ale nemôže byť závislý na dobrej vôli alebo na stupni vedomostí a možností, ktorými disponuje konkrétny praktický lekár alebo ambulancia," povedal Janco.

Zdôvodňovanie nutnosti opätovného zavedenia poukazov snahou o ušetrenie finančných prostriedkov na zbytočné vyšetrenia je podľa Janca účelovou lžou. "Nie je nič lacnejšie, ako včas a presne diagnostikovaný pacient, u ktorého sme schopní vyliečiť príčinu jeho choroby. Tvrdenie, že opätovným zavedením poukazov sa nezruší právo výberu lekára, je zavádzajúce, nedávna skúsenosť pacientov svedčí o pravom opaku. To chceme, aby vždy pred kontrolou u špecialistu pacient strávil ešte jeden deň v čakárni u praktického lekára kvôli poukazu?" povedal Janco.

Podľa SLÚŠ riešením tejto situácie nie je obmedzovanie zákonných práv občana, ale dodržiavanie už platných zákonov. Najväčšie úspory v systéme sa podľa Janca dosiahnu vtedy, ak pacient, ktorý potrebuje špecializovanú starostlivosť, ju dostane včas. SLÚŠ zastáva názor, že ak je dosť prostriedkov na to, aby sa členovia vlády a poslanci nechali diagnostikovať a liečiť z peňazí daňových poplatníkov u najlepších špecialistov v zahraničí, má aj obyčajný občan právo na to, aby ho bez prekážok mohol vyšetriť slovenský špecialista.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.