Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

WHO varuje pred celosvetovým nebezpečenstvom infekčných chorôb

NEW YORK 24. augusta (WEBNOVINY) - Infekčné choroby sa šíria celosvetovo rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a predstavujú reálne nebezpečenstvo globálnej pandémie, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej najnovšej výročnej správe Bezpečnejšia budúcnosť. Ďalšou hrozbou pre reguláciu chorôb je podľa nej čoraz väčšia odolnosť voči liekom, ...

NEW YORK 24. augusta (WEBNOVINY) - Infekčné choroby sa šíria celosvetovo rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a predstavujú reálne nebezpečenstvo globálnej pandémie, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej najnovšej výročnej správe Bezpečnejšia budúcnosť. Ďalšou hrozbou pre reguláciu chorôb je podľa nej čoraz väčšia odolnosť voči liekom, pričom WHO kritizuje zneužívanie antibiotík a slabú lekársku starostlivosť v prípadoch liečenia niektorých ochorení ako napríklad pri tuberkulóze.

Podľa WHO sa každým rokom objavuje bezprecedentne viac nových chorôb. Vzhľadom na skutočnosť, že ročne sa medzi kontinentmi prepraví leteckou dopravou viac ako dve miliardy ľudí, existuje väčšie nebezpečenstvo prepuknutiu ďalšej závažnejšej epidémie ako AIDS, SARS či horúčka Ebola. Preto treba zlepšiť prevenciu a bojovať proti novým ohniskám chorôb, varuje WHO. Správa ďalej upozorňuje, že vírus vtáčej chrípky, ktorému doteraz podľahlo 194 ľudí, by sa mohol zmutovať do takej formy, pri ktorej by sa dokázal prenášať z človeka na človeka, čo by znamenalo novú chrípkovú pandémiu.

Podľa generálnej riaditeľky WHO Margaret Chanovej si čoraz väčšia zraniteľnosť našej globalizovanej spoločnosti vyžaduje pre vlastnú bezpečnosť väčšiu celosvetovú solidárnosť. V opačnom prípade vypuknutie ďalšej vysokoinfekčnej choroby by mohla mať katastrofické následky pre celosvetové hospodárstvo ako aj medzinárodnú bezpečnosť.

Od 70. rokov sa vo svete objavilo 39 nových chorôb. V posledných piatich rokoch WHO identifikovala viac ako 1100 nákazlivých ochorení vrátane cholery, detskej obrny a vtáčej chrípky. Deštrukčný dopad novej možnej epidémie na ekonomiku ilustrovala v roku 2003 epidémia SARS, ktorá stála ázijské krajiny približne 60 miliárd dolárov. "Bolo by veľmi naivné a samoľúbe namýšľať si, že choroby ako AIDS, ďalšia Ebola alebo ďalší SARS tu nebudú," píše sa v správe WHO.

Epidémia španielskej chrípky v roku 1918 zabila 20 až 40 miliónov ľudí. Podľa odhadov WHO nová chrípková pandémia by zasiahla viac ako miliardu a pol ľudí, čo je štvrtina svetovej populácie.

Správa WHO nalieha na národné vlády, aby otvorene informovali o výskytoch chorôb, pretože polovica všetkých upozornení o závažných chorobách sa k nej dostáva prostredníctvom médií.

SITA/AKI

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať