Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Cyklisti majú väčšie srdcia

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Jazdiť na pretekoch Tour de France si vyžaduje výdrž, silu a srdce, ktoré je o približne 40 percent väčšie než normálne. "Zistili sme, že bývalí cyklisti majú o 20 až 40 percent väčšie srdcia než iní ľudia," uviedol kardiológ Francois Carre z francúzskej kliniky v Rennes. Športovci, ktorí trénujú cyklistiku, ...

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Jazdiť na pretekoch Tour de France si vyžaduje výdrž, silu a srdce, ktoré je o približne 40 percent väčšie než normálne. "Zistili sme, že bývalí cyklisti majú o 20 až 40 percent väčšie srdcia než iní ľudia," uviedol kardiológ Francois Carre z francúzskej kliniky v Rennes. Športovci, ktorí trénujú cyklistiku, beh či plávanie, mávajú väčšie srdce, ktoré prečerpáva viac krvi. Steny srdca zhrubnú, aby dokázali prečerpať zvýšený objem krvi. To dáva športovcom výhodu väčšieho prísunu kyslíku a lepšiu výdrž.

Carreho štúdia, financovaná regionálnou vládou Bretónska, je prvou svojho druhu, ktorá sa zameriava na procesy v srdci po ukončení aktívneho športovania. Podľa Carreho majú zväčšené srdcia všetci účastníci cyklistických pretekov Tour de France. "Keď vidíte výsledky vyšetrenia srdca takéhoto športovca, hneď vidíte, že nejde o bežného človeka," povedal Carre. Francois Carre v rámci svojho výskumu pozoroval siedmich profesionálnych cyklistov počas aktívnej kariéry a ďalšie tri roky od jej ukončenia. Cyklisti každoročne podstúpili vyšetrenie, zisťujúce veľkosť a funkčnosť ich srdca. Carre taktiež skúmal ich kondíciu. Zistil, že srdcia týchto športovcov sa po ukončení aktívnej kariéry zmenšili takmer o štvrtinu. Stále však ostali vo vynikajúcej fyzickej kondícii. "Niektorí atléti majú genetickú predispozíciu pre podávanie lepších športových výkonov. U cyklistov sme však zistili, že ich srdcia sa adaptovali na ťažký tréning zväčšením svojich rozmerov," povedal Carre.

"Táto štúdia dokazuje, že telo sa dokáže adaptovať aj v extrémnych podmienkach," uviedol Alfred Bove, lekár basketbalového tímu Philadelphia 76ers. Dodal, že atléti so zväčšenými srdcami riskujú pri dopingu viac než netrénujúci ľudia. Ak športovci užívajú napríklad dopingovú látku EPO (hormón erytroproteín), hrozí im, že ich krv bude príliš hustá. Tým vzniká riziko infarktu. "Títo športovci majú zväčšené srdcia, ktoré sa snažia prispôsobiť tréningovej záťaži. Pokiaľ budú užívať doping, môžu si zničiť tú prirodzenú výhodu, ktorú majú," vysvetlil Bove.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať