Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Najvyšší cholesterol namerali v Trnave a Trenčíne

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Počas Svetového dňa zdravia a Svetového dňa darcov krvi, ktoré si verejnosť každoročne pripomína v júni, sa aj tento rok konalo viacero podujatí, v rámci ktorých si mohli ľudia nechať zmerať hladinu svojho cholesterolu. Preventívne podujatia usporiadané Floraporadňou sa tento rok konali v dvanástich slovenských mestách. ...

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Počas Svetového dňa zdravia a Svetového dňa darcov krvi, ktoré si verejnosť každoročne pripomína v júni, sa aj tento rok konalo viacero podujatí, v rámci ktorých si mohli ľudia nechať zmerať hladinu svojho cholesterolu. Preventívne podujatia usporiadané Floraporadňou sa tento rok konali v dvanástich slovenských mestách. Do aktivít sa zapojili odborní pracovníci Poradní zdravia pri Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva - Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Nové Zámky, Dunajská Streda, Martin, Zvolen, Prešov a Košice. Preventívne vyšetrenia absolvovalo 1 007 jedincov. Ako agentúru SITA informovala doktorka Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu, vo výskyte vysokej hladiny cholesterolu boli pri porovnaní jednotlivých regiónov výrazné rozdiely. Najvyšší - 56-percentný výskyt zaznamenali v Trnave a Trenčíne, v Bratislave malo zvýšenú hladinu cholesterolu 54 percent zúčastnených a v Krupine 53 percent. Najnižšia prevalencia nepriaznivých nálezov - 20 percent bola v Martine. "V ostatných regiónoch sa pohybovala od 30 do 45 percent. Rovnako aj výskyt výraznej vysokej hladiny cholesterolu (nad 6,2 milimolu na liter) bol najvyšší v Bratislave, Trnave a Trenčíne - 32 percent, v ostatných regiónoch sa pohyboval od 7 do 16 percent," uviedla Béderová. Výskyt mierne, až výrazne zvýšených hladín cholesterolu v krvi sa zistil u 43 percent vyšetrených, z toho výrazne vysoké hodnoty malo 20 percent jedincov.

Na podujatiach však odborníci merali zúčastneným aj krvný tlak a množstvo podkožného tuku. Zúčastnení tiež mohli získať vzácne rady z oblasti zdravej výživy. Väčší záujem o vyšetrenia prejavovali ženy. Celkovo tvorili až 68 percent zo súboru vyšetrených. Vo vekovej štruktúre prevažovali záujemcovia v produktívnom veku do 60 rokov (81 percent).

(SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať