Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Očný tlak bude merať prístroj priamo v oku

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) - Vedci vynašli prístroj, ktorý meria očný tlak priamo v oku. Senzor na meranie očného tlaku v budúcnosti ušetrí ľudí s umelými šošovkami od permanentných lekárskych návštev. Vo Fraunhoferovom inštitúte pre mikroelektronické obvody a systémy IMS v Duisburgu vyvinuli 2,5 krát 2,6 milimetra veľký senzor, ktorý implantujú ...

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) - Vedci vynašli prístroj, ktorý meria očný tlak priamo v oku. Senzor na meranie očného tlaku v budúcnosti ušetrí ľudí s umelými šošovkami od permanentných lekárskych návštev. Vo Fraunhoferovom inštitúte pre mikroelektronické obvody a systémy IMS v Duisburgu vyvinuli 2,5 krát 2,6 milimetra veľký senzor, ktorý implantujú do umelej očnej šošovky. Ako uviedol vedúci výskumu Thomas van den Boom, senzor neovplyvní videnie. Časti senzora pozostávajú z vodivého materiálu. Informácie o tlaku vysiela implantát cez malú anténu do čítacieho zariadenia, ktoré sa nachádza v ráme okuliarov. Pacient tak môže vidieť výsledky na prídavnom zariadení a zistiť, či jeho očný tlak dosiahol kritické hodnoty. Anténa v okuliaroch zásobuje senzor cez elektromagnetické pole potrebnou energiou. "Spotreba prúdu senzora musí byť preto extrémne nízka," povedal van den Boom. Všetky komponenty sú teda v spánkovom režime a zapínajú sa len pri meraní. Na použitie trvalého očného implantátu sa ešte robia klinické štúdie. Na trhu by sa mal objaviť v priebehu dvoch až troch rokov.

Vysoký očný tlak spôsobuje odumieranie nervových vlákien, čo má za následok zužovanie zorného poľa, prípadne úplné oslepnutie. Zvýšený očný tlak môže viesť aj k zelenému a neskôr šedému zákalu. Šošovky lekári potom operačne odstránia a nahradia umelými. Aby zmiernili ďalšiu stratu nervových vlákien v dôsledku neustále zvýšeného očného tlaku, regulujú očný tlak liekmi. I napriek tomu však očný tlak kolíše a pacient musí pravidelne absolvovať jeho meranie u lekára, ktorý ďalej určuje správne dávky liekov.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať