Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na trhu v EÚ sa opäť objavila nebezpečná kozmetika

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) opäť upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa objavili na trhu v Európskej únii. Škodlivú kozmetiku zaregistroval rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky RAPEX v Poľsku, Holandsku a v Českej republike. Zákazníci by si mali dať ...

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) opäť upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa objavili na trhu v Európskej únii. Škodlivú kozmetiku zaregistroval rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky RAPEX v Poľsku, Holandsku a v Českej republike.

Zákazníci by si mali dať pozor na kozmetickú súpravu líčidiel pre dievčatá od čínskeho výrobcu Chengday City Yawel Commodity Chemical Factory (Chenghua Shangdai Industriala Park). Zabalené sú v priehľadnom umelohmotnom obale v tvare ryby, mušle, srdca, mačky alebo psíka, pričom každý z nich obsahuje päť druhov očných tieňov, aplikátor na tiene a rúž. Zelený očný tieň v uvedených kozmetických výrobkoch obsahuje škodlivé olovo a chróm.

Na holandskom trhu sa objavil aj taliansky šampón proti lupinám s balzamom FILA Sport line Antidandruff Shampoo& Balsam. Táto kozmetika obsahuje karcinogénny N-nitrózodietanolamín (NDELA), ktorý podľa ÚVZ SR nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Slovenské predpisy nespĺňa ani tetovacia farba Euro Sumi Outlining ink z Veľkej Británie. Výrobok je v 300 mililitrovej bielej umelohmotnej fľaši s červeným uzáverom, červenými písmenami a čiernym čínskym drakom na prednej strane. V tejto tetovacej farbe zistil RAPEX prítomnosť patogénneho mikroorganizmu pseudomonas aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

Dva nebezpečné laky na nechty sa objavili na trhu v Českej republike. Úrad upozorňuje na nemecký G04 Lak na nechty s vitamínom E, odtieň 28 (tmavomodrý) v 15 mililitrovej sklenenej fľaštičke s čiernym uzáverom s minimálnou trvanlivosťou do decembra 2007. Nebezpečný je tiež poľský fialový lak na nechty Delia Coral Acryl nail Enamel v 10 mililitrovej sklenenej fľaštičke s čiernym uzáverom s minimálnou trvanlivosťou do 31. februára 2007. Obidva laky obsahujú dibutylftalát, ktorý môže poškodiť ešte nenarodené dieťa a má negatívny vplyv na rozvoj mužských i ženských reprodukčných orgánov.

Podľa riaditeľa ÚVZ SR Ivana Rovného je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na slovenskom trhu Úrad preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali a v prípade, že tak už urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

SITA

ilustračné foto archív

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať