Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Degresívna marža by mala zlacnieť drahé lieky

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva plánuje od januára budúceho roku zaviesť tzv. degresívnu maržu. Ako po stretnutí s ministrom Ivanom Valentovičom vysvetlil prvý viceprezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Sína Niku, znamenalo by to, že lekárnici a distribútori by z drahších liekov mali percentuálne ...

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva plánuje od januára budúceho roku zaviesť tzv. degresívnu maržu. Ako po stretnutí s ministrom Ivanom Valentovičom vysvetlil prvý viceprezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Sína Niku, znamenalo by to, že lekárnici a distribútori by z drahších liekov mali percentuálne nižšie marže. Podľa Valentoviča by to pre systém znamenalo úsporu v prvom roku približne 300 až 400 mil. Sk, v ďalšom by to už bolo 700 až 800 mil. Sk.

ADL proti tomuto návrhu nemá výhrady. Ako skonštatoval Niku, distribútori aj lekárnici si uvedomujú, že sa pohybujú v prostredí, kde sú obmedzené finančné zdroje. Zavedenie degresívnej marže za pozitívne označila aj analytička liekovej politiky Health Policy Institute Angelika Szalayová. MZ uvažuje o niekoľkých variantoch degresívnej marže, pričom uvažuje aj o nastavení na tzv. nulový variant, kedy by sa marža zvýšila na strane lacných liekov, čo by však vyvážilo zníženie marže drahších liekov. Podľa Szalayovej by to znamenalo, že v absolútnych číslach lacnejšie lieky zdražejú len mierne, zatiaľ čo cena drahších liekov sa zníži výrazne.

Ministerstvo si od degresívnej marže sľubuje okrem finančných úspor aj viac odliečených pacientov. Ako ministerstvo zdôrazňuje, nominálna hodnota doplatkov pacientov na lieky hradené zo zdravotného poistenia sa nezmení. "Pacienti by vždy mali mať k dispozícii najmodernejšie lieky, tak, ako doteraz," skonštatoval Valentovič. Ďalším benefitom podľa Szalayovej môže byť aj to, že lekárnici už nebudú motivovaní nakupovať a predávať drahšie lieky. Za reálny považuje Szalayová aj cieľ ministerstva predložiť návrh degresívnej marže do pripomienkového konania začiatkom októbra a vstup do platnosti od januára budúceho roku.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.