Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Alergia môže ochrániť deti pred leukémiou

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Alergia môže ochrániť deti pred leukémiou. Vyplýva to z britskej štúdie, ktorú zverejnili v odbornom časopise International Journal of Cancer. Riziko rakovinového ochorenia bielych krviniek je u detí trpiacich na alergie o 20 až 40 percent menšie než u zdravých detí. Údaje tak doplnili výskum, ktorý vedci predstavili ...

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Alergia môže ochrániť deti pred leukémiou. Vyplýva to z britskej štúdie, ktorú zverejnili v odbornom časopise International Journal of Cancer. Riziko rakovinového ochorenia bielych krviniek je u detí trpiacich na alergie o 20 až 40 percent menšie než u zdravých detí. Údaje tak doplnili výskum, ktorý vedci predstavili vo Viedni na prvej medzinárodnej konferencii k tejto téme na jar tohto roka.

V rámci národnej britskej štúdie skúmali vedci 839 prípadov detí s leukémiou a 1 337 zdravých detí. Zistili, že 20 percent detí ochráni pred akútnou lymfatickou leukémiou (ALL), ktorá sa vyskytuje prevažne v detskom veku, alergické ochorenie ako senná nádcha, astma a atopická dermatitída (neurodermatitída). Ukázalo sa však, že senná nádcha môže znížiť nebezpečenstvo smrteľného ochorenia až o 30 percent a atopická dermatitída dokonca o 40 percent. Ako uviedli autori štúdie, nie je ešte jasné, akým spôsobom alergia ovplyvňuje vznik leukémie v detskom veku. Jednu možnosť vidia v tom, že imunitný systém alergikov má lepšiu schopnosť objaviť a zničiť malígne bunky. Vedci však na konferencii k téme Alergia a rakovina v marci vo Viedni uviedli, že priaznivý vplyv alergie na rakovinové ochorenia sa vzťahuje predovšetkým na Imunoglobulín E, ktorý v interakcii s inými látkami imunitného systému vyvoláva alergické symptómy. Vedci sa domnievali, že Imunoglobulín E ako obranná látka voči škodlivým látkam zabíja aj zhubné bunky. Vedci chcú tento poznatok zužitkovať a vyvinúť novú protirakovinovú liečbu.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať