Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

NR SR: Poslanci rokujú o novele zákona o zdravotných poisťovni

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Národná rada SR začala rokovať v prvom čítaní o vládnom návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ak ju poslanci schvália v predloženej podobe, od budúceho roka sa zníži maximálna výška výdavkov na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne zo 4 na 3 % z vybraného poistného. Novela zároveň stanovuje, že ...

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Národná rada SR začala rokovať v prvom čítaní o vládnom návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ak ju poslanci schvália v predloženej podobe, od budúceho roka sa zníži maximálna výška výdavkov na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne zo 4 na 3 % z vybraného poistného. Novela zároveň stanovuje, že kladný hospodársky výsledok môže poisťovňa použiť výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti. Novela ďalej upravuje prevod poistného kmeňa jednej zdravotnej poisťovne na druhú, ktorý by malo byť možné vykonať iba bezodplatne.

Kriticky k predloženému návrhu vystúpil poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný, ktorý navrhol nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu. Poslanci to však zamietli. Novotný zdôraznil, že sme svedkami pokusu o demontáž sľubne sa rozvíjajúceho systému. "V tejto novele nejde ani o ochranu zdrojov z verejného zdravotného poistenia, ktoré tečú do zdravotníctva, nejde ani o verejný záujem, nejde ani o to, aby mali poskytovatelia viac peňazí,“ zdôraznil Novotný s tým, že táto novela vytvára predpoklady na vytvorenie jednej verejnoprávnej zdravotnej poisťovne.

Novotný predpokladá, že po schválení tejto novely nastanú vážne problémy. Podľa neho totiž zaváňa protiústavnosťou a zrejme sa nevyhne podaniu na Ústavný súd. S veľkou pravdepodobnosťou budú nasledovať aj žaloby zdravotných poisťovní voči štátu, povedal. Poznamenal ďalej, že zákazom zisku stratia zdravotné poisťovne motiváciu efektívne nakladať s verejnými prostriedkami, či motiváciu na čo najúčelnejšie zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti pre svojich klientov. "Zisk je totiž motivácia,“ zdôraznil. Ak sa im zakáže nakladať so ziskom, žiadny kladný hospodársky výsledok mať nebudú. Súkromné zdravotné poisťovne podľa Novotného zrejme z trhu odídu.

Do rozpravy je ešte písomne prihlásený poslanec za SMK Tibor Bastrnák. Vystúpi až po obedňajšej prestávke. Po ňom budú mať možnosť prihlásiť sa poslanci do rozpravy ústne.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať