Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Miško a Marek prekonávajú ťažké pooperačné obdobie

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Marek s Michal Müllerovci, ktorých v sobotu úspešne oddelili v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP), žijú a ich stav sa výrazne nezmenil. "Nemôžeme vyhlásiť, že stav detí je absolútne optimálny. Je taký, aký zodpovedá predoperačnému nálezu. Nič viac a nič menej," konštatoval ...

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Marek s Michal Müllerovci, ktorých v sobotu úspešne oddelili v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP), žijú a ich stav sa výrazne nezmenil. "Nemôžeme vyhlásiť, že stav detí je absolútne optimálny. Je taký, aký zodpovedá predoperačnému nálezu. Nič viac a nič menej," konštatoval dnes na tlačovej besede kardiochirurg Jaroslav Siman. To sa ale dalo predpokladať. Momentálne totiž prekonávajú náročné pooperačné obdobie a začína sa u nich prejavovať nastupujúca infekcia. "Ich stav je taký, že žijú a s touto nádejou sme do toho išli," povedal Siman.

Deti sú hospitalizované na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny DFNsP, stále sú v umelom spánku, napojené na umelú pľúcnu ventiláciu a príjem živín intravenózne. Komplexný tím lekárov ich stav vyhodnocuje dvakrát denne, o 8:00 a 20:00. Dnes lekári priblížili ako jednotlivé orgány chlapcov pracujú s dôrazom na funkciu pľúc, obličiek, sŕdc, pečení a zažívacieho traktu, ktoré boli najproblematickejšie. O centrálnom nervovom systéme Siman povedal, že vyzerá byť v poriadku. "S čím sme mali problémy sú pľúca. Boli na nich určité zmeny u Mareka aj u Michala. Po separácii sa u žiadneho z nich neprejavil nejaký veľký deficit, pričom zaujímavé je, že Marek je na tom lepšie ako Michal. Funkcia pľúc je ale u obidvoch dostačujúca," povedal Siman. Patologické, alebo iné zmeny mohli byť aj na srdciach, no to sa pri operácii nepotvrdilo. U Mareka lekári avizovali vrodenú vývojovú chybu srdca už skôr, aktuálne sa však u neho výrazný deficit srdcovej činnosti neprejavuje. Znamená to, že u Mareka nedochádza k slabému okysličovaniu orgánu. "Mali sme určité obavy z cievneho zásobenia pečene a to hlavne po rekonštrukcii. Operácia nám však ukázala, že pečene, aj po separácii, žijú. Marek má aj vrodenú chybu žlčového systému. Žlč u neho sme museli derivovať do zažívacieho traktu," spresnil Siman. U Michala deficit vo funkcii pečene nezaznamenali. Problematické sa ale javia byť obličky, aspoň u Marka. Funkcia obličiek u neho kolíše, ale robíme všetko pre to, aby sa to zvládlo. Registrujeme isté funkčné rezervy, ale je to zatiaľ pod kontrolou," doplnil Siman.

Ďalšie komplikácie môže spôsobiť infekcia, chlapci musia užívať antibiotiká. Imunitné systémy chlapcov sú v dôsledku náročného chirurgického zákroku oslabené a tak i baktérie, pre ktoré sú ich rany živnou pôdou, útočia oveľa intenzívnejšie. S týmto však lekári počítali a situáciu promptne riešia. "Nedošlo k ničomu nepredvídateľnému. Chirurgická ani pooperačná komplikácia sa zatiaľ neprejavila," povedal primár Kliniky detskej chirurgie (KDCH DFNsP) Vladimír Cingel.

Ako zdôraznil prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a zároveň chirurg z DKS SR Tibor Šagát, liečba takýchto detí, ktoré majú multiorgánovú dysfunkciu, si vyžaduje spoluprácu odborníkov na viacerých úrovniach. Aj preto napríklad ich zdravotný stav konzultujú s profesorom prírodných vied Janom Truplom z Ústavu chémie, klinickej biochémie a laboratórnej medicíny Slovenskej zdravotníckej univerzity, ale aj klinickým mikrobiológom Jurajom Hanzenom. "Myslím, že som v nedeľu zabudol poďakovať Oddeleniu patologických novorodencov I. Detskej kliniky. Päť mesiacov sa starali o tie dvojičky a myslím si, že 5-mesačné deti už ani nepatria na takéto oddelenie, ale zvládli to bravúrne. A treba poďakovať nielen doktorom, ale aj sestričkám, ktoré museli manipulovať s deťmi vážiacimi jedenásť kilogramov," dodal riaditeľ DFNsP v Bratislave Daniel Žitňan.

Deti môžu okrem zdravotníckeho personálu navštíviť iba rodičia. O tom, kedy ich preberú z umelého spánku rozhodne ich zdravotný stav. Náklady spojené s operáciu zatiaľ nie sú vyčíslené, rovnako ako sa nedá presne povedať, koľko bude stáť pooperačná starostlivosť. Reálne náklady však uhradí Všeobecná zdravotná poisťovňa.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať