Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ani hrozba smrti nepostaví Britov z gauča

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Väčšina dospelých Britov je taká lenivá, že ani hrozba skorej smrti ich nepostaví z gauča a neprinúti začať cvičiť, upozorňujú odborníci. V prieskume spoločnosti YouGov odpovedalo iba 38% respondentov, že by cvičili viac, ak by od toho závisel ich život. Väčšina z 2100 respondentov označila za svoju najobľúbenejšiu ...

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Väčšina dospelých Britov je taká lenivá, že ani hrozba skorej smrti ich nepostaví z gauča a neprinúti začať cvičiť, upozorňujú odborníci. V prieskume spoločnosti YouGov odpovedalo iba 38% respondentov, že by cvičili viac, ak by od toho závisel ich život. Väčšina z 2100 respondentov označila za svoju najobľúbenejšiu formu cvičenia rýchlu chôdzu. Až za ňou sa umiestnil tanec, plávanie a návštevy telocvične. Iba štyri percentá opýtaných však pripustili, že cvičenie je pre nich zábavou.

Hlavnou inšpiráciou je u žien a mládeže zmena postavy. Takmer tretina 18 až 24-ročných respondentov uviedla, že by cvičili podstatne viac, ak by im niekto ukázal ich nelichotivú fotografiu, alebo by im povedal, že sú tuční. Podľa prieskumu iba 13% mužov a 7% žien považuje za hlavnú motiváciu cvičenia svoje zdravé srdce.

Podľa Britskej nadácie srdca sa len tretina Britov denne venuje cvičeniu v odporúčanom rozsahu. Rozbehla preto kampaň, ktorá by mala Britov motivovať zvýšiť svoju srdcovú aktivitu na približne 30 minút denne. Experti nadácie tvrdia, že každých 15 minút niekto zomrie v dôsledku fyzickej neaktivity. Riaditeľ pre prevenciu a zdravotnú starostlivosť Britskej nadácie srdca Mike Knapton sa domnieva, že ide o mimoriadne vážny problém. "Pri rýchlom životnom štýle a vysokom pracovnom nasadení by sme sa mali zastaviť a pocvičiť si, pretože to naše telo zúfalo potrebuje. Pre veľa ľudí sa ale cvičenie stalo nepríjemným a snažia sa mu vyhnúť za každú cenu," dodal.

Britská vláda odporúča minimálne 30 minút mierne intenzívnej fyzickej aktivity päťkrát do týždňa. Doktor David Haslam z Národného fóra obezity dodáva, že cvičenie sa musí stať zvykom, súčasťou nášho každodenného života. "Ak ste neaktívny, zvyšujete riziko výskytu rakoviny, ale aj kardiovaskulárnych chorôb," uviedol pre BBC.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať