Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Do návrhu siete pribudol iba ústav Sv. Alžbety

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva v pripomienkovom konaní odmietlo väčšinu návrhov na zaradenie ďalších nemocníc do návrhu verejnej minimálnej siete zdravotníckych zariadení. Do zoznamu pribudol na návrhy z pripomienkového konania iba bratislavský Onkologický ústav Sv. Alžbety. Ministerstvo do návrhu siete tiež zaradilo ...

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva v pripomienkovom konaní odmietlo väčšinu návrhov na zaradenie ďalších nemocníc do návrhu verejnej minimálnej siete zdravotníckych zariadení. Do zoznamu pribudol na návrhy z pripomienkového konania iba bratislavský Onkologický ústav Sv. Alžbety. Ministerstvo do návrhu siete tiež zaradilo ďalšie činnosti súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci. V pôvodnom návrhu bola iba klinika popálenín, ministerstvo do návrhu pridalo aj vnútorné lekárstvo, anestéziológiu a intenzívnu medicínu a chirurgiu.

Odmietlo tak návrhy na zaradenie špecializovaných psychiatrických nemocníc, nemocnice pre ortopedickú protetiku, liečebných ústavov, ako aj nemocnice ministerstva vnútra a vojenskej nemocnice v Bratislave či leteckej nemocnice v Košiciach. Naopak, akceptovalo niekoľko pripomienok na rozšírenie počtu lôžok v jednotlivých špecializáciách.

Návrh siete v novom znení prerokovala v pondelok aj Hospodárska a sociálna rada. Zástupcom zamestnancov aj zamestnávateľov chýbali jasné kritériá, na základe ktorých by sa rozhodovalo o zaradení zdravotníckeho zariadenia do siete. Podľa štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Daniela Klačka však návrh na sieť vypracovala expertná skupina, v ktorej boli aj predstavitelia zdravotných poisťovní a mali možnosť jej podobu ovplyvniť.

Ako uviedol podpredseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský, odborári s návrhom siete nesúhlasia. "Je to prvý krok k výraznej redukcii zdravotníckych zariadení," povedal Kučinský. Zároveň upozornil, že odborári neúspešne žiadali o zaradenie špecializovaných psychiatrických nemocníc do siete. V návrhu ministerstva sa totiž neocitla ani jedna. Podľa Klačka nie je dôvod zaraďovať do siete špecializované nemocnice, keďže fakultné nemocnice majú psychiatrickú starostlivosť na úrovni porovnateľnej so špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať