Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

AOZPO kritizuje odloženie návrhov zákonov pre ŤZP

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov (AOZPO) kritizuje zámer rezortu práce a sociálnych vecí odložiť na budúci rok prípravu návrhu zákona o kompenzácii dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) a návrhu zákona o sociálnych službách. "Súčasné zákony v mnohých smeroch nevyhovujú a preto ...

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov (AOZPO) kritizuje zámer rezortu práce a sociálnych vecí odložiť na budúci rok prípravu návrhu zákona o kompenzácii dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) a návrhu zákona o sociálnych službách. "Súčasné zákony v mnohých smeroch nevyhovujú a preto je v záujme občanov s ťažkým zdravotným postihnutím čo najrýchlejšie prijatie právnych predpisov, ktoré napravia existujúce deformácie," uviedla pre agentúru SITA prezidentka AOZPO Mária Orgonášová. Asociácia preto žiada pokračovať v legislatívnom procese a urýchlene prijať právne úpravy, zlepšujúce súčasné postavenie občanov s ŤZP.

Súčasná podoba zákona o sociálnej pomoci podľa Orgonášovej vyvoláva v mnohých oblastiach veľkú nespokojnosť občanov s ŤZP s jeho obsahom, ako aj s jeho aplikáciou v praxi. "Týka sa to napríklad kritérií pre posudzovanie miery funkčnej poruchy, jej sociálnych dôsledkov a priznávania ich kompenzácií, výšky kompenzačných príspevkov, či výšky odmeny pri osobnej asistencii," uviedla. Poskytovanie osobnej asistencie a opatrovanie v domácom prostredí sa tak podľa šéfky AOZPO stáva nereálnym a narastá tlak o umiestnenie v domovoch sociálnych služieb, kde sú náklady na jednu opatrovanú osobu neúmerne vyššie.

Rezort práce a sociálnych vecí predloží návrh zákona o sociálnych službách, ako aj návrh zákona o kompenzácii sociálnych dôsledkov ŤZP až v budúcom roku. Podľa predbežnej informácie, ktorú zverejnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí v polovici februára, pritom o oboch návrhoch zákonov mala rokovať vláda už v júli tohto roka. Návrhy zákonov si podľa rezortu práce a sociálnych vecí vyžadujú vzhľadom na ich obsah, kompetencie a financovanie primeraný časový priestor na diskusiu v odbornej i laickej verejnosti. Podľa ministerstva je nevyhnutné "vyvinúť maximálne úsilie na dosiahnutie kompromisu už v štádiu prípravy návrhov oboch zákonov najmä s miestnou a regionálnou samosprávou a mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti". Primeraný časový priestor je podľa rezortu potrebné vytvoriť samospráve, a to na prípravu k plneniu úloh, ktoré jej uvedené zákony zveria.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať