Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

ZZP nesúhlasí so zastavením transformácie nemocníc

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Rozhodnutie vlády zastaviť transformáciu nemocníc podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) v konečnom dôsledku negatívne dopadne na pacientov a zamestnancov nemocníc. "Slovenské nemocnice, ktoré sa za ostatné dva roky transformovali na akciové spoločnosti v praxi jednoznačne preukázali prospešnosť tejto ...

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Rozhodnutie vlády zastaviť transformáciu nemocníc podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) v konečnom dôsledku negatívne dopadne na pacientov a zamestnancov nemocníc. "Slovenské nemocnice, ktoré sa za ostatné dva roky transformovali na akciové spoločnosti v praxi jednoznačne preukázali prospešnosť tejto zmeny," uviedol v reakcii na stredajšie rozhodnutie vlády výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč.

Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, v ktorej zastavuje transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Návrh ešte musí schváliť parlament. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča štát nie je horším vlastníkom ako súkromní majitelia. "Som presvedčený, že štát vie hospodáriť a veľmi skoro to dokážeme," povedal v stredu minister.

Ministerstvo zdravotníctva však podľa ZZP doteraz nepredložilo žiadne konkrétne argumenty, v čom je výhoda ponechania nemocníc ako štátnych príspevkových organizácií. "Tieto nemocnice sú zadlžené a ich dlh sa naďalej zvyšuje. Ministerstvo nemá investičné zdroje na ich rozvíjanie. Pritom forma štátnych, resp. zamestnaneckých akciových spoločností by aj pre samotné ministerstvo bola výhodnejšia z pohľadu riadenia a realizovania štátnej zdravotnej politiky," konštatoval Kováč.

ZZP preto víta a podporuje návrh poslanca Milana Urbániho (ĽS-HZDS), aby sa štátne príspevkové organizácie mohli naďalej transformovať na akciové spoločnosti. Urbáni zatiaľ nepredložil konkrétny návrh, vie si však predstaviť nemocnice ako zamestnanecké akciové spoločnosti. Minister Valentovič to zatiaľ komentovať nechcel, nakoľko, podľa jeho slov, takýto návrh pozná iba z médií. Ako však dodal, ak takýto návrh dostane, je ochotný o ňom diskutovať.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať