Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Mužské semenníky môžu byť zdrojom kmeňových buniek

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Mužské semenníky by mohli jedného dňa poskytnúť bohatý zdroj dospelých kmeňových buniek, z ktorých by sa dali opraviť poškodené orgány či vyvinúť liek proti rozličným ochoreniam. K tomuto záveru dospeli výskumníci newyorskej Weill Cornell Medical College. Tým sa podarilo extrahovať kmeňové bunky obdobným spôsobom ...

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Mužské semenníky by mohli jedného dňa poskytnúť bohatý zdroj dospelých kmeňových buniek, z ktorých by sa dali opraviť poškodené orgány či vyvinúť liek proti rozličným ochoreniam. K tomuto záveru dospeli výskumníci newyorskej Weill Cornell Medical College. Tým sa podarilo extrahovať kmeňové bunky obdobným spôsobom z myší a diferencovať ich na srdečné, mozgové a krvné bunky. Pokiaľ sa rovnaká technológia použije u mužov, mohol by sa tým vyriešiť eticky sporný problém získavania kmeňových buniek z ľudských embryí.

Kmeňové bunky majú obrovský potenciál, teoreticky by mohli byť využité na regeneráciu zlyhávajúcich orgánov, liečenie Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, cukrovky a iných chorôb. Pri liečbe pacienta jeho vlastnými kmeňovými bunkami nehrozí, že by ich telo odmietlo, tak, ako sa to môže stať pri transplantácii cudzích orgánov. Kmeňové bunky nemajú znaky buniek žiadneho konkrétneho orgánu. Dokážu delením obnovovať samé seba a meniť sa pri delení na bunky rôznych tkanív. Najuniverzálnejšie sú zárodočné bunky - vajíčka a spermie.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať